În vara anului 1932, Jandarmeria Constanța trecea printr-un amplu proces de modernizare. Un articol publicat în ziarul „Dobrogea Jună”, în ediția din 17 august 1932, consemna modernizarea infrastructurii Jandarmeriei din județul Constanța, inclusiv construirea unor spații noi pentru posturile de jandarmi din provincie.
„La Constanța s-a înființat un inspectorat al jandarmeriei, pus sub comanda unui destoinic ostaș, d. colonel Tudoruț. Ultima realizare a d-lui general Dimitrescu este înzestrarea posturilor de jandarmi din județ cu localuri proprii. Până acum – sub supravegherea d-lui căp. Atanasescu, comandantul Legiunei Constanța – s-au construit localuri noi și moderne pentru posturile de poliție din com. Ferdinand, Ovidiu, Carol I, Domnești, Nuntași, Adamclisi și Cetatea. Materialul de construcție a fost fabricat de către soldații jandarmi și o mică parte donat de către locuitori”, relata ziarul, într-un material publicat sub titlul „Opere bune”.
Construirea acestor sedii se înscria într-un program mai amplu de modernizare a Jandarmeriei Rurale, inițiat după adoptarea statutului instituției, în anul 1929. Prin acest demers, autoritățile urmăreau să le asigure jandarmilor condiții corespunzătoare de serviciu și locuire, dar și să consolideze prezența instituției în mediul rural.
Noile posturi nu reprezentau doar simple sedii administrative. Ele deveneau puncte permanente ale autorității statului, de unde jandarmii asigurau ordinea publică și interveneau în situațiile care afectau viața de zi cu zi a locuitorilor.
De altfel, în aceeași ediție din 17 august 1932, „Dobrogea Jună” relata despre activitatea jandarmilor din Basarabi, care reușiseră să aresteze o bandă de hoți de cai ce îi teroriza pe locuitorii județului.
„Postul de jandarmi Basarabi a reușit să aresteze o periculoasă bandă de hoți de cai, care în ultimul timp a terorizat pe locuitorii județului. În urma plângerilor depuse au fost urmăriți vechii hoți Nenciu Belciu din com. Râmnicu de Jos, Andrei Nistor din satul Eschi-Baba, jud. Tulcea și Ion Gh. Marin, din comuna Valea Dacilor. Fiind aduși la postul de jandarmi au refuzat la început de a se da lămuriri, dar strânși cu ușa au declarat că în ultimul timp au furat șapte cai din satul Valea Dacilor și 3 din Alacap. Se crede că vor face și alte mărturisiri, deoarece în ultimul timp furturile de cai s-au ținut lanț. Capul bandei, Nenciu Belciu, a eșit de curând din pușcărie, unde a executat șase luni de închisoare tot pentru astfel de isprăvi. Cercetările continuă pentru a se afla unde s-au vândut caii furați”, consemna publicația în știrea intitulată „Cai ieftini plătiți scump”.
Reclama zilei
„Laborator de analize chimico-medicale Calderimi – Autorizat prin concurs în anul 1911 – Constanța – str. Negru Vodă 10 (în dosul Cinema Regal) – Analize de urină, sânge, microscopie și ultramicroscopie”
(Dacia, august 1932)
L.M.



























