Ministrul Mediului anunță limitări în ceea ce privește piața mașinilor la mâna a doua, Diana Buzoianu spunând că, în ordonanța de urgență pe care o va propune, se va stipula că o persoană fizică nu va putea aduce și înmatricula mai mult de două autovehicule vechi din alte state. Măsura are ca scop combaterea comerțului ilegal, conform profit.ro
”Noi am propus două (autovehicule second hand – n.r.), în sensul că, dacă ești samsar, chiar cu două mașini pe an nu prea ai activitate economică, să zic așa. Nici nu am vrut să limităm, în sensul în care poate dacă o familie voia să-și iau două mașini într-un an. Înțeleg că propunerea este să fie o mașină. Pe partea cealaltă, să știți că sunt foarte mulți care ziceau de ce să fie limitat dreptul… Bun, să fie limitat dreptul unei persoane fizice de a aduce 50 de mașini ca să le folosească în scop personal. Era foarte clar că acolo, de fapt, era o activitate ilegală”, a afirmat Diana Buzoianu, la TVR Info.
Ministrul subliniază că poartă discuții și cu firmele care se ocupă cu comerțul cu mașini second hand și care a activități legale, iar în funcție de aceste discuții se vor stabili propunerile din viitorul act normativ. „Momentan formula este de două mașini, dar este încă în dezbatere publică proiectul. Vor mai fi niște modificări, pentru că am discutat inclusiv cu industria corectă, operatorii cinstiți din second hand, care ne-au atras atenția că să nu fie atât de mare birocratizarea, încât, de fapt, să renunțăm la o piață legitimă, cea de second hand. Și vom mai avea niște îmbunătățiri și pe zona asta economică”, subliniază Buzoianu.
Întrebată dacă nu ar fi posibil ca așa-numiții „samsari de mașini”, care fac comerț nefiscalizat, să apeleze la rude și prieteni pentru a cumpăra autovehicule din alte state pe numele lor, Diana Buzoianu dă asigurări că vor fi luate măsuri pentru a combate acest tip de comerț ilegal. ”Eu am toată încrederea în creativitatea infractorilor din România, credeți-mă, în ultimele nouă luni de zile am văzut foarte multe lucruri, dar credeți-ne, și noi suntem cu o energie foarte ridicată pentru a opri această creativitate și pentru a costa această creativitate. Pentru că, la final, dacă nu îi costă pe ei, ne costă pe noi toți, în aerul pe care îl expirăm”, a răspuns ministrul.
A.C.




























