Tribunalul Constanța a admis cererea de reabilitare a lui Mircea Băsescu.
„Admite cererea de reabilitare judecătorească formulată de petentul BĂSESCU MIRCEA. Constată intervenită reabilitarea judecătorească a petentului BĂSESCU MIRCEA din pedeapsa aplicată prin Sentinţa penală nr. 5/08.01.2016 a Tribunalului Constanţa, pronunţată în Dosarul nr. 5412/118/2014, definitivă prin Decizia Penală nr. 711/16.06.2016 a Curţii de Apel Constanţa.
După rămânerea definitivă a hotărârii de reabilitare se va face menţiune despre aceasta pe sentinţa penală prin care s-a pronunţat condamnarea pentru care s-a admis reabilitarea.
În baza art. 275 alin. 3 Cod procedură penală, cheltuielile judiciare avansate de stat vor rămâne în sarcina acestuia. Cu contestaţie în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi 30.09.2024″, potrivit minutei.
Decizia Tribunalului Constanţa nu este definitivă.
Reamintim că Mircea Băsescu a fost condamnat definitiv, în 2016, la 4 ani de închisoare cu executare, pentru trafic de influenţă, în dosarul în care a fost judecat pentru că ar fi primit 250.000 de euro pentru a interveni pe lângă magistraţi, pentru soluţionarea unui proces care îl viza pe Sandu Anghel (Bercea Mondial).
Mircea Băsescu a fost liberat condiționat în septembrie 2017.
V.I.



























