• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
25 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Ultima Ora

Modificări în noul an școlar: admiterea la liceu intră într-o nouă etapă, opționale noi pentru elevi și controverse privind notele la religie

24 iulie, 2026
in Ultima Ora
0
sursa foto: hotnews.ro

sursa foto: hotnews.ro

89
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Anul școlar 2026-2027 aduce mai multe modificări în sistemul de învățământ. Elevii vor avea la dispoziție noi discipline opționale, începe pregătirea pentru schimbarea admiterii la liceu, iar standardele de evaluare la religie au stârnit dezbateri încă din faza consultării publice. În același timp, Ministerul Educației a publicat calendarul cursurilor și vacanțelor și continuă aplicarea prevederilor noii legi a învățământului, potrivit stiripesurse.ro.

Ministerul Educației a aprobat în 2026 două noi programe școlare care pot fi alese de unitățile de învățământ începând cu anul școlar 2026-2027.

Este vorba despre „Ora de GIS” și „Economie circulară și consum responsabil”, programe aprobate prin ordin de ministru și publicate de Centrul Național pentru Curriculum și Evaluare (CNCEE/ROCNEE).

Aceste discipline nu devin obligatorii pentru toți elevii. Fiecare școală decide dacă le introduce în oferta proprie, iar elevii le pot alege doar dacă sunt disponibile.

Cele două cursuri fac parte din Curriculumul la Decizia Elevului din Oferta Școlii (CDEOȘ), adică din lista disciplinelor opționale pentru care Ministerul Educației a aprobat programe oficiale.

Faptul că un opțional este inclus în oferta națională nu înseamnă însă că va fi predat automat în toate unitățile de învățământ. Oferta fiecărei școli este stabilită anual în funcție de resurse, interesul elevilor și deciziile instituției.

În prezent, oferta națională cuprinde zeci de opționale, de la educație financiară și robotică până la educație media, antreprenoriat, dezvoltare personală și patrimoniu cultural.

„Ora de GIS” îi va familiariza pe liceeni cu hărțile digitale

Una dintre noutățile introduse este disciplina „Ora de GIS”, destinată elevilor de liceu.

Prin acest curs, elevii vor învăța să utilizeze hărți digitale și aplicații GIS (Sisteme Informatice Geografice), să interpreteze date geografice în format digital, să analizeze informații despre mediu, transport sau dezvoltare urbană și să realizeze proiecte bazate pe informații spațiale.

Programa pune accent pe activități practice și pe utilizarea unor instrumente digitale folosite în administrație, cercetare, protecția mediului și amenajarea teritoriului.

Opțional despre economie circulară pentru elevii de clasa a VII-a

Cea de-a doua disciplină nouă este „Economie circulară și consum responsabil”, adresată elevilor din clasa a VII-a.

Programa urmărește familiarizarea copiilor cu principiile dezvoltării durabile și ale economiei circulare.

Elevii vor studia utilizarea eficientă a resurselor, reducerea risipei, reutilizarea și reciclarea produselor, consumul responsabil, impactul activităților umane asupra mediului și modelul european al celor „10 R”, bazat pe reducerea consumului, reparare, reutilizare și reciclare.

Ministerul urmărește astfel dezvoltarea unor competențe care să îi ajute pe elevi să înțeleagă efectele deciziilor de consum asupra economiei și mediului.

Alte opționale rămân disponibile și în noul an școlar

Oferta națională include și discipline introduse în anii anteriori.

Printre acestea se află „Români care au marcat cultura și civilizația lumii”, destinată elevilor din clasele IX-XI. Cursul prezintă contribuțiile unor personalități românești care au influențat cultura, știința, medicina, sportul sau arta la nivel internațional.

Programa include studii de caz despre Constantin Brâncuși, George Enescu, Henri Coandă, Ana Aslan și Nadia Comăneci și pune accent pe gândirea critică, documentarea din surse diverse și realizarea de proiecte.

Standardele de evaluare la religie au stârnit controverse

Unul dintre cele mai discutate subiecte înaintea noului an școlar îl reprezintă standardele naționale de evaluare la disciplina religie.

În documentele aflate în consultare publică au fost incluse exemple privind explicarea participării la slujbe religioase, descrierea unor practici specifice cultelor și valorificarea experiențelor religioase.

Aceste formulări au fost criticate de profesori, părinți și organizații din domeniul educației, care au susținut că evaluarea ar trebui să vizeze exclusiv competențele dobândite la clasă și nu participarea elevilor la activități religioase.

Ministerul Educației a precizat că standardele reprezintă doar repere pentru evaluarea competențelor prevăzute în programele școlare și nu introduc obligația ca profesorii să acorde note în funcție de participarea la slujbe.

Instituția a mai arătat că documentele pot fi modificate după încheierea consultării publice.

În prezent, nu există nicio modificare legislativă care să prevadă notarea elevilor pentru participarea la slujbele religioase.

Încep pregătirile pentru noul sistem de admitere la liceu

Anul școlar 2026-2027 marchează începutul implementării modificărilor privind admiterea la liceu prevăzute de Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023.

Începând cu promoțiile care vor susține admiterea în 2027, colegiile naționale care îndeplinesc condițiile legale vor putea organiza concurs de admitere pentru maximum 50% din locurile prevăzute în planul de școlarizare, potrivit metodologiei aprobate de Ministerul Educației și Cercetării.

Legea prevede:

„Unitățile de învățământ liceal pot organiza concurs de admitere în clasa a IX-a, pentru anumite specializări sau pentru toate specializările, pentru maximum 50% din numărul de locuri atribuite prin planul de școlarizare, raportat la numărul de formațiuni de studiu după susținerea de către elevi a evaluării naționale”.

Actul normativ mai stabilește că, dacă la concurs se înscriu mai puțini elevi decât numărul locurilor disponibile pentru o specializare, unitatea de învățământ nu va mai putea organiza concurs pentru acea specializare în anul școlar următor.

Data concursurilor va fi stabilită anual prin ordin al ministrului educației și va fi anunțată la începutul fiecărui an școlar.

Cum va fi organizat anul școlar 2026-2027

Potrivit ordinului privind structura anului școlar, acesta începe oficial la 1 septembrie 2026 și se încheie la 31 august 2027.

Pentru majoritatea elevilor, cursurile se vor desfășura între 7 septembrie 2026 și 18 iunie 2027, însumând 36 de săptămâni.

Există însă mai multe excepții:

* clasele a XII-a zi și a XIII-a seral și cu frecvență redusă vor avea 34 de săptămâni și vor termina cursurile la 4 iunie 2027;

* elevii de clasa a VIII-a vor încheia anul școlar la 11 iunie 2027, după 35 de săptămâni;

* liceul tehnologic (cu excepțiile prevăzute de ordin) și învățământul profesional vor avea 37 de săptămâni de cursuri.

Organizarea pe cinci module rămâne în vigoare, la fel ca programele „Școala altfel” și „Săptămâna verde”, care se vor desfășura în perioadele stabilite de Ministerul Educației.

D.A.

Tags: admitere liceuAn școlarelevinoutatiRELIGIE
ShareTweetSend
Previous Post

VIDEO. Razie de proporții în Mamaia. Polițiștii și jandarmii au împânzit zona

Next Post

Încă un fals medic plastician a fost identificat la Constanța! Polițiștii au descins la domiciliul acestuia și au ridicat probe

Alte Stiri

Ultima Ora

Accident rutier cu 4 mașini implicate, pe Autostrada A2

16 august, 2026
0
Ultima Ora

Traficul naval din Portul Tomis, redeschis după ce drona a fost scoasă din apă

16 august, 2026
0
Ultima Ora

Aglomerație pe drumurile spre Capitală: coloane pe A2, între Cernavodă și Fetești, și pe DN 39

16 august, 2026
50
Ultima Ora

Tragedie pe autostrada M3 din Ungaria: 12 morți după răsturnarea unui autocar

16 august, 2026
46
sursa foto: X
Ultima Ora

„¡Gracias, España!”: F-18-ul spaniol care a participat la Ziua Marinei a doborât drona intrată în România

16 august, 2026
46
Ultima Ora

Peste 132.000 de persoane au trecut frontiera României în ultimele 24 de ore. Zeci de mii de verificări și 90 de fapte ilegale constatate

16 august, 2026
32
Imagine cu rol ilustrativ
Ultima Ora

RAJA: mai multe blocuri de pe strada Pescarilor din Constanța vor rămâne fără apă

16 august, 2026
43
sursa foto: Profimedia
Ultima Ora

O nouă alertă în România: dronă intrată în țară dinspre Republica Moldova, doborâtă de aeronavele F-18

16 august, 2026
47
Ultima Ora

Incendiu de vegetație uscată în zona Tabără din Năvodari

15 august, 2026
242
Next Post

Încă un fals medic plastician a fost identificat la Constanța! Polițiștii au descins la domiciliul acestuia și au ridicat probe

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Accident rutier cu 4 mașini implicate, pe Autostrada A2

16 august, 2026

Traficul naval din Portul Tomis, redeschis după ce drona a fost scoasă din apă

16 august, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.