Ministrul de Finanţe, Florin Cîţu făcea, în urmă cu câteva zile, următorul anunţ: „Mesaj important pentru toti contribuabili: Pentru a veni in sprijinul contribuabililor, în contextul riscului de răspândire a epidemiei cu COVID-19, se prorogă primul termen de plată a impozitului pe clădiri, a impozitului pe teren, respectiv a impozitului pe mijloacele de transport, aferente acestui an de la 31 martie 2020 la 30 iunie 2020. De asemenea, pentru anul 2020, contribuabilii care achită integral, până la 30 iunie 2020, impozitul pe clădiri, impozitul pe teren, respectiv impozitul pe mijloacele de transport beneficiază de bonificația stabilită de Consiliul Local”.
Anunţul lui Cîţu reprezintă una dintre măsurile care vor ajuta cetăţenii să treacă peste momentele dificile create de pandemia de coronavirus, multe activităţi fiind întrerupte în această perioadă (sau funcţionează la capacitate redusă). În contextual anunţului făcut de ministru, Consiliul Local Năvodari, spre exemplu, a fost convocat de primarul Florin Chelaru în şedinţă extraordinară chiar azi, 18 martie. Pe ordinea de zi figurează un singur punct: votarea unui proiect prin care se amână plata taxelor şi impozitelor.
UPDATE:
Şedinţa a fost anulată!!!
A.C.


























