Pasarela Regală din Mamaia zace îngropată în nisip de aproximativ trei ani. Monumentul istoric inaugurat de Carol al II-lea nu a ajuns nici acum la Ministerul Culturii, pentru a putea fi reabilitat. Pasarela Regală pare că nu mai este nici măcar un subiect al dezbaterilor dintre instituțiile statului. Nici acum nu s-a găsit o soluție definitivă pentru salvarea acesteia.
Pasarela Regală din stațiunea Mamaia ar putea fi reabilitată și pusă în valoare. Însă soarta acesteia este încă la Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, și la firma Litoral SA. Monumentul a fost acoperit cu nisip, spre conservare, în cadrul procesului de înnisipare. În prezent, pasarela se află într-un stadiu avansat de degradare, iar faptul că instituțiile statului nu au găsit încă o soluție ne face să ne întrebăm care va fi soarta unuia din monumentele emblematice ale stațiunii Mamaia.
Contactat de către reporterii Focus Press, ministrul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, Radu Oprea, a precizat că Pasarela Regală din Mamaia se află încă în patrimoniul Litoral SA. Reprezentanții firmei nu au putut fi contactați pentru un punct de vedere.
Ministerul Culturii și-a anunțat intenția de a prelua Pasarela Regală încă din anul 2020, în administrarea Institutului Național al Patrimoniului, în scopul restaurării monumentului istoric cu fonduri europene, însă fără rezultat până acum.
Singura soluție ca să fie restaurată este ca una dintre instituțiile publice să o preia în administrare, iar apoi să o reabiliteze, cel mai probabil cu fonduri europene, în exercițiul financiar 2021 – 2027. Statul Român are drept de preemțiune asupra monumentelor istorice, astfel că oricărei instituții publice i-ar fi cel mai ușor să o cumpere.
Deputatul Bogdan Bola este cel care a încercat, în trecut, ca pasarela să ajungă la Ministerul Culturii, pentru a putea fi reabilitată.
„Eu am cerut documente la Ministerul Dezvoltării, pentru că din ce am înțeles ar fi ajuns acolo, însă mi-au spus că nu au. Pasarela va rămâne în conservare până când o să se găsească un primar sau un președinte de Consiliu Județean capabil să facă ceva. Primul lucru ar fi să o ia în administrare ori în proprietate, dar prima oară trebuie să afle de la cine să o preia. Dacă o preia, trebuie să lucreze cu cei de la Apele Române, ca să vadă cum pot pune pe plajă acel monument în valoare. Poți, de exemplu, ca în serile de vară să ții spectacole de tetru, de muzică, să o luminezi frumos și alte lucruri“, a declarat Bogdan Bola.
Reprezentanții Ministerului Dezvoltării au confirmat pentru Focus Press că Pasarela Regală nu se află în patrimoniul lor.
Reamintim că pasarela din Mamaia face parte din Ansamblul Cazinoului, care a fost inaugurat în anul 1935, în prezenţa Regelui Carol al II-lea. Alături de Cazino, ea reprezenta centrul de atracție din stațiune, în perioada interbelică, mai ales pentru că găzduia singurul bar maritim al Europei.
Mihaela GIUGLEA




























