Niciun caz de COVID-19 în județul Constanța, în ultimele 24 de ore

0
102
Testare COVID-19. FOTO Cătălin SCHIPOR

Până astăzi, 8 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.120 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 30 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127500,02
2.Arad2368000,03
3.Argeș2747230,05
4.Bacău2608910,04
5.Bihor2928600,01
6.Bistrița-Năsăud1188210,02
7.Botoșani1419000,02
8.Brașov4368700,02
9.Brăila1329900,01
10.Buzău1258500
11.Caraș-Severin1149110,03
12.Călărași1006100
13.Cluj5762060,05
14.Constanța4295900,01
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250500,01
17.Dolj2669710,06
18.Galați2766410,03
19.Giurgiu1102900,04
20.Gorj921500,01
21.Harghita828700,01
22.Hunedoara2287200
23.Ialomița1079300,01
24.Iași4243630,03
25.Ilfov4514010,07
26.Maramureș2041600,03
27.Mehedinți833900,01
28.Mureș2398310,03
29.Neamț1898820,04
30.Olt1462700,03
31.Prahova3546640,10
32.Satu Mare1300900,04
33.Sălaj1095000,02
34.Sibiu26512-1**0,02
35.Suceava2422400,02
36.Teleorman1372000,01
37.Timiș54366-1**0,04
38.Tulcea844000,01
39.Vaslui1599400,01
40.Vâlcea1644700,03
41.Vrancea1069300
42.Mun. București18374560,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe

430*
1
TOTAL1.081.12030

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.