Procurorii Parchetului General au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii de fals informatic în formă continuată și luarea de măsuri preventive față de 4 inculpați acuzați că au emis acte de identitate false unor cetățeni străini din Ucraina, republica Moldova, Belarus și alte state foste sovietice.
În cursul zilei de joi, procurorii și polițiștii au efectuat percheziții în județul Suceava la mai mulți funcționari publici acuzați de eliberarea în mod fraudulos de acte de identitate unor persoane care nu aveau domiciliul în România.
Pentru doi inculpați, funcționari în cadrul unui serviciu public comunitar local de evidență a persoanelor, a fost dispusă măsura reținerii pe o durată de 24 de ore, iar pentru alți doi inculpați, funcționari în cadrul unui serviciu public comunitar local de evidență a persoanelor, a fost dispusă măsura preventivă a controlului judiciar.
Ca urmare a perchezițiilor și cercetărilor efectuate până în prezent, se conturează aspecte conform cărora, în scopul obținerii cărților de identitate românești, cetățenii terți erau luați în spațiu contra unor sume de bani, aproximativ 100 euro de persoană, în imobile improprii locuirii sau în imobile (adrese) care în realitate nu există.
Au fost identificate cereri de eliberare a documentelor în alb, necompletate cu datele solicitantului, dar care aveau înscrise datele și semnătură gazduitorului și care aveau anexate toate documentele suport necesare. De asemenea, au fost ridicate suma de 76.150 de euro și suma de 27.000 de lei.
Totodată, au fost identificate situații în care proprietarii nu aveau cunoștință despre existența cetățenilor terți aflați în spațiu la adresa imobilelor pe care le dețin.
D.A.


























