Municipalitatea dorește să amenajeze șase noi locuri de joacă, în diferite cartiere ale orașului, însă copiii mai au de așteptat. Deși proiectul a fost inițiat încă de anul trecut, iar în octombrie 2023 au fost adoptate, de Consiliul Local, documentațiile tehnico-economice, în ședința din iunie 2024 proiectul de hotărâre pentru aprobarea devizul general actualizat a fost retras de pe ordinea de zi, deoarece nu avea toate avizele necesare.
În ședința din luna aceasta, consilierii locali au de votat peste 60 de proiecte, printre care și pe cel privind aprobarea devizelor generale actualizate, în etapa Proiect tehnic, pentru obiectivul de investiții „Amenajare locuri de joacă noi – 6 locații“.
Proiectul are ca scop crearea unui mediu sigur şi salubru, propice stimulării imaginației, sociabilității, dezvoltării fizice şi a abilităților de coordonare motrică a copiilor. Totodată, aceste spații trebuie să poată funcționa şi ca un loc de relaxare pentru adulții care îi însoțesc.
Investiția are ca obiectiv îmbunătățirea calității spațiului public destinat copiilor, în cadrul municipiului Constanța. Astfel, se are în vedere amenajarea de locuri noi de joacă, prin montarea echipamentelor pentru copii de diferite vârste şi pentru micuții cu dizabilități, conform standardelor europene, şi dotarea cu mobilier urban, împrejmuiri, precum şi amenajarea suprefeței de joc cu covor colorat, din cauciuc.
Cele șase locații unde vor fi amenajate noile locuri de joacă sunt: strada Hașdeu Bl. L9/L10/H10, strada Viforului/Bulevardul 1 Mai/Bl. H10/Bl. H9, strada Dezrobirii Bl. IS4/Strada Corbului Bl. H4 și H5, strada Tulcei intersecție cu strada Ștefăniță Vodă și Aleea Berzei Bl. K1/K2.
Valoarea totală a investiției este de 16.938.845 de lei, TVA inclus, mai mare ca în 2023. Banii provin din bugetul local, iar perioada de implementare este de un an.
Mihaela GIUGLEA




























Se investeste masiv in confortul horahailor din henry coanda! 2 din 6 sunt pt ei! Cel de pe tulcei si cel de pe hasdeu! Rusine, primarule v c!