La Ovidiu a fost inaugurată o substație de ambulanță care va deservi atât acest oraș, cât și localitățile din jur. La eveniment au fost prezenți primarul George Scupra, directorul Serviciului Ambulanță Constanța, dr. Laurenţiu Bădescu, vicepreședintele CJC, plus alți reprezentanți ai administrației publice locale și județene.
Potrivit directorului SAJ, este nevoie de personal, motiv pentru care s-a dispus angajarea de cadre medicale fără concurs. La Ovidiu va fi înființat și un Centru de Permanență la fosta primărie, în spatele geamiei. Înființarea substației de ambulanță a fost posibilă cu implicarea CJC.
Edilul orașului, George Scupra, a subliniat importanța înființării acestei substații de ambulanță:
,,Este un proiect la care țin foarte mult și recunosc că pașii pentru realizarea acestuia i-am început acum aproximativ 9 luni. Am reabilitat în totalitate spațiul, unde funcționa Centrul de Permanență, atât la interior dar și pe exterior, am achiziționat toate dotările necesare și cu sprijinul autoritățile județene am obținut avizul de funcționare.
Totodată am pus la dispoziție o ambulanță de tip B, cu toate dotările aferente, pe care am achiziționat-o printr-un proiect trasfrontalier, finanțat cu bani de la Uniunea Europeană. Acum putem afirma cu certitudine că gradul de siguranță a cetățenilor a crescut semnificativ, deoarece timpii de răspuns în caz de urgență medicală au scăzut considerabil, de la aproximativ 30 minute la 5-7 minute, atât pentru locuitorii din Ovidiu, Poiana, Culmea dar și pentru zonele învecinate. Menționez că serviciul de ambulanță din Ovidiu este disponibil prin numărul unic de urgență 112. În perioada următoare vom face toate demersurile necesare să autorizăm și Centrul Medical de Permanență aflat acum în sediul vechi al primăriei, în spatele geamiei, acesta fiind o reală nevoie pentru ovidieni. Vă doresc multă sănătate și mai ales în contexul pandemic, dacă va fi cazul, acest proiect să fie de un real folos pentru oameni”, a declarat primarul orașului Ovidiu, George Scupra.
Substația de ambulanță de la Ovidiu a fost pusă în funcțiune începând de miercuri, 2 decembrie a.c..
D.A.































Ce dracu’ cauta acolo terminatii familiei Petcu? Ala e fost sofer pe ratc a ajuns și el sofer de ambulanta un terminat care nu a reușit sa între pe statia centrala l a băgat nevastă-sa pe Eforie si tuta aia de femeie șnur care nu are nici o treaba cu asistenta prespitaliceasca. Asa sunt uniformele acum cu adidași in picioare. Badescule vai de capul tău cu toți lingăii tai pe care ii aperi in aprilie sper sa te dea ăștia afara ne am saturat de tine…