• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
6 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Actualitate

O avocată a dat în judecată Serviciul Permise Auto Constanţa, nemulțumită că a fost „picată” de două ori, de acelaşi poliţist, despre care susţine că nu se comportă onorabil

25 mai, 2022
in Actualitate
7
Imagine de arhivă

Imagine de arhivă

718
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

O avocată a dat în judecată Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatroculări Auto Constanța, Prefetura Constanța, Ministerul Afacerilor Interne și Guvernul României, în legătură cu o situație privind examenul pentru obținerea permisului auto.

Este vorba despre Georgeta Ibraimof, avocat în Baroul Tulcea, care s-a adresat instanței pentru soluționarea unor acțiuni legate de susținerea  examenul pentru obținerea permisului auto.

Primul dosar a fost înregistrat în 2021, când a solicitat o copie a înregistrării audio/video din timpul examinării la proba practică, iar în a doua acțiune a contestat rezultatul celui de-al doilea examen. Avocata susține că a făcut aceste demersuri întrucât consideră că i s-a făcut o nedreptate.

”Am dat un examen pe data de 7 octombrie 2021, iar în timpul examenului, examinatorul a avut o atitudine total nepotrivită, de maniera ‘Ce, vrei să mă scoți din nervi, vrei să mă calci pe nervi?’, la care eu i-am zis: ‘Domnule, dumneata ești aici ca să ne examinezi. Dacă poți să ne ajuți, ajută-ne, dacă nu, te rog frumos să-ți faci meseria și atât’. Ca avocat puteam să-i spun mai multe. S-a enervat foarte tare, bineînțeles că rezultatul a fost ‘PICAT’. Eu am zis că dacă am greșit, mea culpa, dar vreau și eu să văd înregistrarea. Pentru acest lucru am făcut procedurile respective, ca să intru în posesia înregistrării”, ne-a declarat Georgeta Ibraimof – reclamanta.

Așa cum se poate observa, acesta a fost primul dosar, prima acțiune, înregistrată, pe secția ”Contencios administrativ”, la Tribunalul Constanța cu numărul 8317/118/2021, având ca obiect „Obligația de a face”, respectiv obligarea Serviciului Permise de a-i înmâna o copie a înregistrării examenului.

De precizat că acțiunea a fost respinsă ca nefondată, pe fondul cauzei, pe data de 7 aprilie a.c., după care a fost atacată cu recurs. Calea de atac a fost înregistrată luni, 23 mai, la Curtea de Apel și urmează stabilirea termenului de judecată.

Mai departe, urmează cea de-a doua acțiune.

Contestarea examenului

După ce s-a adresat instanței în vederea obținerii înregistrării audio/video, Georgeta Ibraimof a susținut, din nou, proba practică pentru obținerea permisului. Nici de data aceasta nu a avut succes, mai ales că… a nimerit la același examinator.

”Între timp m-am înscris la cel de-al doilea examen. Am luat multe ore de conducere. Foarte multe. Am condus zilnic, timp de câteva luni. Nu am mai contestat primul examen, am zis ‘hai să vedem ce iese la al doilea examen’. Pe data de 4 ianuarie a.c. erau 7- 8 examinatori, eu am nimerit la același de data trecută. De data aceasta s-a purtat onorabil, așa cum ar fi trebuit să se poarte în mod firesc. Am picat examenul. Am reluat toate procedurile și am luat totul de la capăt, pe contestarea examenului. Rămâne de văzut ce se va întâmpla la termenul din data de 9 iunie. Am încercat o cerere de preschimbare de termen, care nu a fost încuviințată. Știu că sunt persoane care vin foarte bine pregătite, așa cum știu că vin și persoane nepregătite care promovează”, ne-a mai declarat reclamanta.

Dacă instanța îi va da sau nu dreptate, rămâne de văzut la următoarele termene, după administrarea probelor.

Precizăm că nu am putut obține un punct de vedere din partea conducerii Serviciului Permise și Înmatriculări Auto.

D.A.

Tags: avocataConstanţaexamen autopermisserviciul permise si inmatriculari auto
ShareTweetSend
Previous Post

Patronul de la Rustic, în instanţă pentru anularea dispoziţiei primarului Constanţei, prin care i-a fost suspendată activitatea restaurantului

Next Post

Primarul Vergil Chițac a cerut Hidrotehnica de la Ministerul Sportului, care i-a respins solicitarea pentru că nu el o administrează

Alte Stiri

Curtea de Apel Constanța
Actualitate

Om luat cu FORȚA și legat cu un LANȚ de GÂT într-o anexă! Cazul a reintrat în atenția judecătorilor

29 aprilie, 2026
34
Actualitate

A fost „rezolvat” cazul! Contestația care viza o firmă implicată în scandalul rezervorului de pe plajă a fost respinsă

29 aprilie, 2026
49
Actualitate

Accident rutier GRAV în Amzacea: o mașină s-a încolăcit pe copac; a intervenit elicopterul SMURD

28 aprilie, 2026
1.3k
Actualitate

Black Sea Horses, amânat din cauza vremii

28 aprilie, 2026
390
Imagine de arhiva
Actualitate

Damen Shipyards Mangalia a intrat oficial în faliment. Decizia aparține Tribunalului Constanța

28 aprilie, 2026
202
Gabriel Matyas a fost implicat și în incidentul de la Filicori
Actualitate

„Pistolarul de la Filicori”, condamnat din nou, în stare de recidivă. Despre ce este vorba

28 aprilie, 2026
861
Actualitate

VIDEO/ GALERIE FOTO. ANCHETĂ în Mamaia: Un șofer a încălecat scuarul cu un Jaguar și… a PLECAT de la fața locului!

28 aprilie, 2026
714
Actualitate

Vlad Pascu, autorul accidentului rutier de la 2 Mai, trimis în judecată în alt dosar, alături de mama lui!

28 aprilie, 2026
264
Actualitate

Instanța a RĂSTURNAT o amendă dată pentru DRIFTURI, la Medgidia! Șoferul rămăsese și fără permis

28 aprilie, 2026
554
Next Post

Primarul Vergil Chițac a cerut Hidrotehnica de la Ministerul Sportului, care i-a respins solicitarea pentru că nu el o administrează

Comentarii 7

  1. Monica Paunescu says:
    4 ani în urmă

    Dati numele politistului. Nu mai protejati coruptia!!!

    Răspunde
    • Mihaela says:
      4 ani în urmă

      Numele politistului nu conteaza, el nu este pa persoana fizica acolo ci reprezinta o institutie. Daca doamna nu a luat examenul nici a doua oara nu inseamna ca cineva este corupt. Puteti proba afirmatia legata de coruptie sau vorbiti doar sa va aflati in treaba doamna Monica?

      Răspunde
      • Monica Paunescu says:
        4 ani în urmă

        Hai ma spune numele examinatorului! Nu ma mai lua cu d-astea!

        Răspunde
  2. Orzoi stelian says:
    3 ani în urmă

    Ce sa mai rezolvat,mă confrunt cam cu aceiași problemă ,avem șansă în instanță??

    Răspunde
  3. Constanta says:
    3 ani în urmă

    Luati legatura cu d-na Păunescu Monica, va îndruma dumneaei.

    Răspunde
    • Monica Paunescu says:
      3 ani în urmă

      Asa este. Toata lumea sa faca plangeri penale impotriva examinatorului, la Parchet, sa ceara copie dupa filmarea examenului, apoi sa o publice sau sa mi-o trimita mie ca sa o public eu. Imi asum intreaga raspundere, cu posibilitatea sa cenzuram numele protagonistilor din filmari.
      Porcaria asta trebuie sa inceteze acum. Haideti, curaj, ca se poate! Cat mai multi!

      Răspunde
  4. Mustafa selian says:
    2 ani în urmă

    Bună ziua aj dori sa pun și eu o reclamație pentru un egzaminator ma picat fără drept cum ma puteți ajuta

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Imagine cu rol ilustrativ. FOTO: Getty Images

Elementul cheie dintr-o ANCHETĂ din județul Constanța: urechile CLĂPĂUGE ale inculpatului au deslușit MISTERUL

29 aprilie, 2026

Zilele Constanței 2026: trei zile de concerte în Piața Ovidiu! Se știe deja cine va urca pe scenă

29 aprilie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.