Cea mai mare pensie din județul Constanța este în valoare de 35.178 lei/lună, adică 7.079 euro. Asta înseamnă peste 84.000 de euro pe an. La polul opus, cea mai mică pensie este de 1.125 lei/lună, adică 226 euro/lună, ceea ce înseamnă 2.712 euro.
Aceste date au fost furnizate, la solicitarea Focus Press, de Casa Județeană de Pensii
Constanța.
- cea mai mare pensie de asigurări sociale de pe raza județului Constanta este în cuantum de 35.178 lei
- cea mai mică pensie la nivel național (implicit si pe plan local) este in cuantum de 1125 lei
(indemnizația sociala minim garantată) - „Indemnizația socială minim garantată nu se acordă persoanelor fără stagiul minim de cotizare, ci se acordă celor care îndeplinesc condițiile standard de înscriere la pensie (vârsta și cel puțin stagiul minim de cotizare prevăzut de lege) însă, din calcul, cuantumul drepturilor iese mai mic decât pragul stabilit pentru indemnizația socială minim garantată”, a transmis instituția.
- 33.706 persoane beneficiază de indemnizația minimă, dintr-un total de 153.445 de
beneficiari. Totodată, a doua cea mai mare pensie este de 29.971 lei, iar a treia cea mai mare pensie este de 27.509 lei/lună, conform datelor furnizate de Casa Județeană de Pensii Constanța.
Petruț IACOB



























Și cine sunt cei care au tras în jug pentru pensiile uriașe ? Precis niște foști bugetari, care mănâncă cât 30 dintre cei care chiar au tras la șaibă.
poate fi oricine insa nu este corect 10000 ii ajungeau si atunci diferenta putea merge la cei cu pensii f mici , dar nu avem politicieni cu c–e care sa faca asa ceva , le e frica unul de celalat pentru ca toti sunt corupti
Bravo ! Dar sa nu uitam ca gusatii astia-s neam cu Hagi Tudose!
ȘI CE DACĂ NU VEDEȚI CA VA RĂCIȚI GURA DEGEABA. CCR A DECIS CE TOT ZBURAȚI PE CAMPII
Sigur este un procuror sau judecator. Aceasta casta, a magistratilor, a ajuns o pacoste pe capul romanilor. Nimeni nu poate sa le faca nimic. Nu livreaza nimic. S-au inhaitat cu politicienii si mafioții, iar dreptatea umbla cu capul spart. Siktir!
Syktir Pilaf si din cauza mea!
Majoritatea bugetarilor castiga foarte putin. Doar cei din sistemul sanitar si primariile castiga mult.