• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
24 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Politica Administratie

OFICIAL despre stadiul proiectului Pasarelă pietonală de legătură între Poarta 6 și Km 4-5

8 iulie, 2026
in Administratie, Politica
1
294
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Proiectul realizării unei pasarele pietonale în zona cartierelor Poarta 6 – KM 4-5 va deveni realitate în anii următori. În luna martie a.c., a fost semnat contractul pentru realizarea obiectivului de investiții „Pasarelă pietonală peste liniile de cale ferată între cartierul KM 4-5 și cartierul Faleză Sud – Poarta 6, în zona Liceului Teoretic „Lucian Blaga” din Municipiul Constanța”. Documentațiile avansează.

Execuția lucrărilor la noua pasarelă din cartierul Poarta 6 va începe cel mai probabil anul viitor. Acum se lucrează la documentații, iar recent Primăria Constanța a solicitat acordul de mediu pentru acest proiect. Dar ce urmează după? După obținerea avizului de la Direcția Județeană de Mediu Constanța trebuie întocmită documentația pentru obținerea Autorizației de Construire. În cele din urmă va fi elaborat Proiectul Tehnic, graficul general de realizare a investiției, iar apoi vor începe lucrările fizice.

Noua pasarelă propusă va facilita traversarea în siguranță a liniilor ferate și va îmbunătăți conectivitatea între cartierele Faleza Sud – Poarta 6 și Km 4-5, în special în zona Liceului „Lucian Blaga”. Totodată, proiectul face parte dintr-un demers mai amplu al administrației publice locale de a dezvolta infrastructura dedicată transportului public și celui pietonal, în vederea creșterii mobilității urbane și reducerii emisiilor poluante.

Planul prevede, de asemenea, amenajarea de spații pentru bicicliști, zone de traversare adaptate pentru terenuri abrupte, precum și facilități moderne pentru persoanele cu dizabilități.

Contractul, în valoare de 10.445.295,91 lei fără TVA, a fost atribuit prin procedură simplificată unei asocieri de firme. Este vorba despre societățile: Sia Dynamic Solution (lider) din Craiova și Terra Solution Services din București.

CIM Recycling Medical Europe 94 SRL a fost înființată în anul 2019 și are sediul social în București – Sectorul 5. Asociat unic și administrator este Cristina Daniela Rusu. Pentru anul 2024, societatea a raportat o cifră de afaceri de 4.638.316 lei, un profit de 31.411 lei și datorii de 1.953.348 de lei, cu cinci angajați.

Sia Dynamic Solution a fost înființată în 2013 și are sediul în Craiova. Unic asociat și administrator este Iulian Leonard Raescu. Pentru anul trecut, firma a raportat o cifră de afaceri de 60.405.459 lei, un profit net de 3.679.181 de lei și datorii de 23.352.419 de lei, cu 42 de angajați.

Mihaela GIUGLEA

Tags: atribuire simplificataCIM Recycling Medical Europe 94 SRLConstantafirmeFocus PressfocuspressKM 4-5m licitatiepasarelă pietonalăpoarta 6proiectsia dynamic solutionStiri
ShareTweetSend
Previous Post

SCANDAL cu ÎNJUNGHIERI la BOTEZ! Martorii, aduși cu MANDAT de ADUCERE la Tribunalul Constanța

Next Post

ANCHETA a ajuns la FINAL în cazul unui cunoscut TRAFICANT de DROGURI din Constanța

Alte Stiri

Ultima Ora

Spațiu dedicat tinerilor și copiilor care vor să facă mișcare, amenajat la Tulcea. Urmează și altele

29 august, 2026
69
Casa Bulgărească din Canlia
Actualitate

Competiție acerbă pentru Casa Bulgărească din satul Canlia: 15 oferte au fost depuse, rezultatul licitației ANULAT

29 august, 2026
420
Cătălin Apostol
Politica

Cum a pierdut Cătălin Apostol, fostul viceprimar de la Cernavodă, procesul cu Consiliul Local. Detalii din dosar

28 august, 2026
340
Administratie

Blocuri de 11 etaje în Tomis Plus: Consiliul Local a aprobat proiectul de 3 milioane de euro a famiilor Maticiuc și Alexa

28 august, 2026
310
Administratie

VIDEO/FOTO. Transformare majoră la malul mării: cum se schimbă zona Delfinariu – Faleză Nord

28 august, 2026
531
Ultima Ora

GALERIE FOTO. Investiție finalizată la Spitalul Orășenesc Hârșova

27 august, 2026
619
Statiunea Mamaia
Ultima Ora

Îmbunătățirea mobilității urbane în stațiunea Mamaia costă mai mulți bani: proiect aprobat de consilierii locali

27 august, 2026
154
Zona DN 3C
Administratie

Parc nou la ieșirea din Constanța, aprobat în Consiliu: cine beneficiază de despăgubirile rezultate din exproprieri

27 august, 2026
1.5k
Sală de jocuri de noroc. FOTO: Hello i m nik
Politica

Regulamentul jocurilor de noroc a trecut de Consiliul Local Constanța

27 august, 2026
836
Next Post

ANCHETA a ajuns la FINAL în cazul unui cunoscut TRAFICANT de DROGURI din Constanța

Comentarii 1

  1. Albert N. says:
    2 luni în urmă

    In tara noastra astfel de proiecte se termina in decenii, Constanta nu este o exceptie, si, cu putina rabdare, vom incepe sa vorbim de secole sau milenii. Despre proiectul asta se vorbeste de ANI de zile, poate nepotii nostri vor avea parte de el. Sa nu uitam ca inca nu avem terminata macar o autostrada care sa traverseze tara.

    Reply

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Momente impresionante la Royal Edinburgh Military Tattoo! Constănțeni, prezenți la grandiosul spectacol din inima Scoției. Focus Press, imagini exclusive

30 august, 2026

Și-a RETRAS PLÂNGEREA PENALĂ de nenumărate ori până… i-a RUPT COASTELE

30 august, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.