• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
8 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Actualitate

Operațiunile „Hidra“ și „Himera“ au scos la iveală detalii terifiante ale traficului de droguri!

23 septembrie, 2023
in Actualitate
0
FOTO: Getty Images

FOTO: Getty Images

16
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

După teribilul accident rutier din 2 Mai, când doi tineri au murit spulberați de mașina condusă de Vlad Pascu, un tânăr de 19 ani, drogat, a ieșit la iveală o „poveste“ terifiantă chiar de pe teritoriul țării noastre. Mulţi tineri ce provin din familii înstărite sunt consumatori de droguri, folosing Morfină, Oxycodonă, Fentanil etc. Cu atitudini de zmei, aceștia se cred invincibili, afișându-se pe rețelele de socializare, fără rețineri. Nici Xanax-ul nu le era străin. Astfel, DIICOT a declanșat operațiunea „Hidra“, efectuând mai multe percheziții în rândul prietenilor lui Vlad Pascu, fiind săltat și Maru (Tudor Duma), un zmeu și el, mai ales pe rețelele de socializare. Apoi a fost declanșată operațiunea „Himera“, până acum fiind depistat un important dealer de Oxycodonă, Fentanil și Morfină. Este vorba chiar de angajatul unui lanț farmaceutic.

În cadrul acțiunii cu numele de cod „Himera“, s-a reținut faptul că, în perioada 2022 – 2023, suspectul, angajat al unui operator economic de profil, a comercializat, în mod repetat, droguri de mare risc, respectiv peste 10.000 de comprimate ce conțin ca substanță activă Fentanil, aproximativ 700 de comprimate de Oxycodonă, 1.200 de fiole cu morfină, 380 de plasturi ce conțin ca substanță activă Fentanil și comprimate de Codeină.

În cursul zilei de 21 septembrie a.c., suspectul a fost prins în flagrant, în timp ce deținea, în vederea comercializării, mai multe cutii (de ordinul zecilor) cu comprimate a căror substanță activă este Fentanilul.

Mai multe persoane au fost conduse la sediul DIICOT – Structura Centrală pentru audieri. De asemenea, se efectuează verificări cu privire la modul în care operatorul economic aplică și respectă normele legale specifice activității desfășurate.

DIICOT: cele mai periculoase droguri de mare risc din România

Procurorii DIICOT au precizat că Fentanilul și Oxycodona reprezintă cele mai periculoase droguri de mare risc existente în prezent pe piață, având, în mod frecvent, efect letal.

Fentanilul este un opioid sintetic extrem de puternic, destinat bolnavilor de cancer în stadii terminale și gestionării durerilor în cazul intervențiilor chirurgicale, fiind eliberat doar în baza prescripției medicale.

S-a stabilit, pe baza studiilor medicale de specialitate, că Fentanilul este de 100 de ori mai puternic decât Morfina și de 30 până la 50 de ori mai puternic decât heroina.

Drug Enforcement Administration (DEA): „Chiar și un microgram poate omorî un om“

Potrivit datelor publicate pe site-ul agenției americane Drug Enforcement Administration (DEA), Fentanilul „este atât de puternic și de mortal încât chiar și un microgram poate ucide un om“.

Potrivit aceleiași surse, în anul 2022, Fentanilul a fost legat de mai mult de două treimi din cele 110.000 de decese prin supradoză înregistrate în Statele Unite. Ca răspuns la această situație alarmantă, la inițiativa guvernului american, a fost constituită Coaliția globală privind amenințările asociate drogurilor sintetice, la care participă și România.

Din punct de vedere al circulației ilicite, traficarea și punerea la dispoziția consumatorilor de droguri a acestui opioid sintetic (mult mai puternic decât heroina), reprezintă, ca și în cazul Oxycodonei, un factor de risc major pentru sănătatea publică, susține DIICOT.

Oxycodona este un analgezic opioid produs de industria farmaceutică și utilizat  pentru tratamentul durerilor severe. Face parte din categoria medicamentelor cu regim special și poate fi eliberat în farmacii numai în baza unei prescripții medicale, întrucât prezintă un risc major de dependență.

Oxycodona poate fi întâlnită pe piața farmaceutică sub denumirea de „Oxidolor“ ori „Oxycontin“ ori „Oxycodonă“, substanța activă în toate aceste medicamente fiind clorhidratul de oxicodonă, care figurează în tabelul-anexă nr. II al Legii 143/2000.

Operațiunea „Hidra“: tineri din familii importante care se dădeau în stambă și pe litoral

În urma celor unsprezece percheziții domiciliare, efectuate în data de 14 septembrie a.c., de polițișii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate București și de procurorii DIICOT – Structura Centrală, au fost descoperite și indisponibilizate aproximativ un kilogram de cannabis, o fiolă de fentanyl de 10 mililitri, un grinder, o cutie de lemn cu urme de materie vegetală, 76 de cartușe de vânătoare deținute ilegal, 12.500 de lei, trei telefoane mobile și diverse arme albe (cuțite, săbii, macete).

Totodată, au fost puse în executare opt mandate de aducere, persoanele în cauză fiind conduse la sediul DIICOT – Structura Centrală – Secția de Combatere a Traficului de Droguri, pentru audieri și luarea de măsuri legale. În data de 14 septembrie a.c., procurorii au dispus, în două cauze penale, reținerea a patru persoane bănuite și măsura controlului judiciar față de o alta. Astfel, într-una a fost dispusă măsura reținerii față de trei bănuiți, cercetați pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de droguri de risc și de mare risc, deținere de droguri de risc și de mare risc, în vederea consumului propriu, și nerespectarea regimului armelor și munițiilor. Din cercetări a reieșit că, în perioada ianuarie – septembrie 2023, bănuiții, în mod repetat, ar fi deținut și comercializat droguri de risc și mare risc. Două dintre persoanele bănuite s-ar fi manifestat ca sursă principală de aprovizionare pentru cea de-a treia, care ar fi achiziționat cantități mai mari pe care, ulterior, le-ar fi comercializat sub formă de doze.

În cea de a doua cauză instrumentată, a fost dispusă reținerea unei persoane bănuite, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de influențare a declarațiilor. Aceasta ar fi exercitat, în mod conștient și deliberat, presiuni de natură să constrângă moral o persoană, pentru a o determina să nu dea declarații de martor sau să facă declarații mincinoase, într-o cauză instrumentată de către DIICOT – Serviciul Teritorial Constanța, privind săvârșirea infracțiunii de deținere, fără drept, de droguri de risc, în vederea consumului propriu. De asemenea, a fost dispusă punerea în mișcare a acțiunii penale față de un bănuit, arestat preventiv într-o altă cauză, pentru săvârșirea infracțiunilor de deținere de droguri de risc în vederea consumului propriu, trafic de droguri de mare risc și punerea la dispoziție a locuinței pentru consumul ilicit de droguri. Acesta ar fi cumpărat, în mod repetat, astfel de substanțe, în vederea consumului propriu, dar și pentru a le pune la dispoziția altor consumatori, cu ocazia unor petreceri private, organizate la domiciliul său, fiind vorba de Maru (Tudor Duma). Cu privire la un al treilea bănuit, cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunii de nerespectarea regimului armelor și munițiilor, s-a dispus măsura controlului judiciar pentru 60 de zile.

Precizăm că și Vlad Pascu, autorul accidentului rutier de la 2 Mai, este vizat în Operațiunea „Hidra“. Aceasta a vizat adolescenții proveniți din familii cu importante posibilități materiale, care și-au desfășurat activitatea în București, precum și în stațiunile de pe litoralul Mării Negre, în timpul sezonului estival.

Liliana BELCIUG

Tags: DEAdeceseDIICOTdrogurifentanilfocuspressheroinahidrahimeralitoralMarumorfinaoxycodonasezon estivalstatiunistiriSUATudor Dumavlad pascuxanax
ShareTweetSend
Previous Post

ÎPS Teodosie a câștigat procesul cu așa-zisul călugăr-amant Cristi Călin

Next Post

Cea mai mare fântână arteziană în stil art deco din Europa este încă în paragină, în Constanța

Alte Stiri

Cel mai mare scandal ecologic din Dobrogea. Verdict final în dosarul „Cimitirul de leșuri” de la Smârdan, județul Tulcea!
Actualitate

Cel mai mare scandal ecologic din Dobrogea. Verdict final în dosarul „Cimitirul de leșuri” de la Smârdan, județul Tulcea!

7 martie, 2026
91
Autogara Sud Constanța
Actualitate

Sentință definitivă în dosarul facturilor false de la Autogara Sud!

7 martie, 2026
180
UPDATE. Șefii Vămii, prinși cu mită în Portul Constanța, propuși spre arestare. Iată ce a decis instanța!
Justitie

UPDATE. Șefii Vămii, prinși cu mită în Portul Constanța, propuși spre arestare. Iată ce a decis instanța!

6 martie, 2026
220
Consilierii locali au votat pentru reducerea taxelor și impozitelor locale: iată care sunt facilitățile - NU SUNT PENTRU TOATĂ LUMEA!
Actualitate

Consilierii locali au votat pentru reducerea taxelor și impozitelor locale: iată care sunt facilitățile – NU SUNT PENTRU TOATĂ LUMEA!

6 martie, 2026
450
Oficial de la DNA despre șefii Vămii care luau mită în Portul Constanța
Actualitate

Oficial de la DNA despre șefii Vămii care luau mită în Portul Constanța

6 martie, 2026
167
FOTO: Facebook / Autoritatea Vamală Română
Actualitate

Flagrant în Portul Constanța. Șefii vămii, reținuți de DNA pentru luare de mită

6 martie, 2026
739
Claudiu Palaz
Actualitate

Familia Palaz, pe cale să piardă terenurile din Portul Agigea!

6 martie, 2026
398
foto: arhivă, cu rol ilustrativ
Actualitate

Câte autospeciale și ambulanțele are ISU „Dobrogea” pentru misiuni și cine se ocupă de mentenanța lor

6 martie, 2026
74
Imagine cu rol ilustrativ
Actualitate

Investiție imobiliară cu demolări și PUZ pe o stradă îngustă din apropierea City Mall din Constanța

6 martie, 2026
217
Next Post
Fantana-Dragonului-municipiul-Constanta

Cea mai mare fântână arteziană în stil art deco din Europa este încă în paragină, în Constanța

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Iranul își cere scuze de la vecini pentru că i-a bombardat și spune că nu vor mai exista atacuri, doar dacă vor respecta unele condiții

Iranul își cere scuze de la vecini pentru că i-a bombardat și spune că nu vor mai exista atacuri, doar dacă vor respecta unele condiții

7 martie, 2026
sursa foto: alba24.ro

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, implicat într-un accident rutier în București

7 martie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2025 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2025 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.