Oraşele Verona şi Pisa restricţionează, de luni, consumul de apă curentă, din cauza secetei.
În Verona, apa va putea poate fi utilizată doar „în scopuri domestice şi pentru curăţenia şi igiena personală”. Astfel, între orele 06.00 şi 21.00, locuitorii nu vor avea voie să îşi ude grădinile, terenurile de sport, să îşi spele maşinile, să îşi umple piscinele etc. În afara acestor ore, italienii sunt rugaţi să se abţină voluntar de la folosirea apei în aceste scopuri.
Măsurile vor rămâne în vigoare până pe 31 august a.c. Cei care nu vor respecta restricţiile vor plăti amenzi de până la 500 de euro, potrivit DPA (Deutsche Presse-Agentur).
Reglementări similare vor intra în vigoare din 11 iulie a.c., în oraşul Pisa.
La Milano, din cauza secetei, fântânile publice au fost închise.
V.I.



























