Dosarul corupției din Portul Constanța este cu atât mai interesant cu cât unele dintre persoanele vizate se foloseau de funcția politică, precum Ion Dumitrache, fostul șef PSD Municipiului Constanța, sau chiar Ionuț Voinescu, ofițer al Poliției de Frontieră și fost şef al Punctului de Trecere a Frontierei Constanţa Sud – Agigea.
Ionuț Voinescu este acuzat de DNA de comiterea infracțiunii de luare de mită, în sensul că își oferea, cumva, protecția față de directorul general al Portului Constanța, în cazul în care acesta din urmă ar fi avut ceva probleme.
Mai exact, totul s-a întâmplat luna trecută, în timp ce un investigator sub acoperire monitoriza și înregistra tot ce se întâmpla în port.
În ianuarie 2025, Ionuț Voinescu i-a solicitat lui Mihai Teodorescu, directorul general al CNAPMC, facilitarea încheierii în condiții avantajoase, pentru el și pentru un procuror din Constanța, a unui contract de închiriere privind un teren din port, aflat în administrarea acestuia, iar în schimbul obținerii acestui beneficiu, a oferit garantarea protecției lui Teodorescu, prin asigurarea facultății de fi pus în gardă cu privire la eventuale activități judiciare care l-ar viza, precum și, după caz, împiedicarea ori zădărnicirea acestora. Altfel spus, „dă-ne un teren mai ieftin și noi ținem de șase“.
Ce spune avocatul unuia dintre inculpați
Este încă prematur pentru a se trage concluzii în acest moment, față de cele menționate în dosar și față de persoanele vizate, însă cercetările vor continua până vor fi strânse suficiente probe pentru trimiterea în judecată. Cel puțin asta susțin avocații.
„Am înțeles că au fost ofițeri sub acoperire care au participat la efectuarea urmăririi penale, întrucât existau suspiciuni de fraudă. Unele s-au confirmat, altele nu, iar Parchetul urmează să adune mijloacele de probă care să confirme bănuielile inițiale. Dacă se vor confirma aceste bănuieli, persoanele vizate vor fi trimise în judecată.
La acest moment nu se face altceva decât să se strângă probe. Până nu avem un rechizitoriu, nu avem o acuzație clară, avem doar presupuneri pentru care se fac cercetări.
Încadrările juridice nu sunt chiar liniștitoare, au niște cuantumuri ale pedepselor destul de mari, mai ales că sunt raportate la art. 6 din Legea nr. 78/2000, care majorează limitele de pedeapsă. Vom vedea ce va fi, momentan suntem la capitolul în care se culeg probe“, a declarat, pentru Focus Press, avocatul Alexandru Niță din Baroul Constanța, el fiind apărătorul unuia dintre suspecți.
Daniel ALBU
Citește și:



























