Aproximativ 43 de milioane de euro este valoarea estimată a investiţiei în parcul pe care Primăria Constanţa intenţionează să îl construiască la marginea oraşului. Valoarea medie pentru investiţia amenajării parcului DN3C Constanţa este de 100 euro/mp, se arată în documentul publicat de Ordinul Arhitecților din România (OAR).
Este vorba despre amenajarea parcului DN3C Constanţa, în privinţa căruia municipalitatea, alături de Ordinul Arhitecţilor din România (OAR) a lansat un concurs internațional de soluții. Primăria Constanța intenționează să plătească 6.046.914,30 de lei în acest sens, adică peste 1,2 milioane de euro, potrivit anunțului postat pe SEAP.
Valoarea estimată a investiției, estimată de OAR, se regăsește în anexa 2 – Regulament, în documentul intitulat „Estimarea plafonului maxim de investiție și proiectare”. Aici poate fi regăsit documentul:
Iată ce nu includ calculele financiare, conform OAR:
• proiectare de urbanism (PUD,PUZ) • proiectare reţele edilitare la nivelul oraşului (infrastructuri gaze, electricitate, canalizare);
• studii de trafic, pentru corelare acces auto şi transport în comun la nivelul oraşului; • studii şi descărcări arheologice, dacă va apărea cazul;
• dirigenţie de şantier (verificare periodică calitate lucrări conform legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii);
• project management (organizare licitaţie, organizare procese execuţie, derulare contracte de proiectare şi de execuţie).
În același se regăsește și ce ar trebui să cuprindă investiția.
„Pentru a estima plafonul maxim al valorii de investiție este necesar un studiu comparativ pentru investiţii similare. După cum este conturată tema pentru amenajarea „Parc DN3C Constanţa”, investiţiile alese ar trebui să cuprindă:
a) pavilion multifuncțional care să cuprindă zone de stat, cafenea (gastrobar), grupuri sanitare şi să poată găzdui ateliere activități, conferințe, expoziții, inclusiv mică sera ambientala (oranjerie)
b) pavilion administrativ, care să includă birouri, spații tehnice, depozite și garaje pentru întreținerea parcului
c) zone sportive (terenuri de tenis, fotbal, baschet) în circuitele naturale ale parcului (pistă de alergări / pistă pentru biciclete / alei / zone de odihnă, etc.)
d) zone de repaos (locuri pentru odihnă, echipamente sau plantații pentru umbră, spații de joacă, instalații de apă)
e) zone de poiană / peluză multifuncționale ca suport pentru desfășurarea unei game largi de activități (relaxare, odihnă activă, plajă, concerte, cinema in aer liber, etc.)
f) zone plantate (amenajate peisager) de mari dimensiuni”.
În proiectul de hotărâre, adoptat în Consiliul Local Constanța, privind aprobarea documentației tehnico-economice, faza de studiu de prefezabilitate, Primăria Constanța arată o estimare la 250 de euro/mp. Citește aici mai multe.
3.6. Costurile de investiție estimare prin raportare la obiective de investiții similare/ indicatori tehnico-economici Nu au fost identificate investiții similare ale municipiului Constanța. Estimăm totuși valoarea investițiilor la circa 250 euro/mp, valoarea înglobând și echipamentele, dotările, parcările șamd. Costurile de exploatare și întreținere urmează a fi estimate după finalizarea studiilor de fezabilitate. În toate cazurile, acestea pot fi acoperite, dacă va fi cazul, inclusiv prin concesionarea serviciilor de operare a parcurilor.
Primăria Constanța a lansat, vineri, 26 august a.c., un concurs internațional de soluții în vederea construirii noului parc de la marginea orașului.
„Primăria Municipiului Constanța alături de Ordinul Arhitecților din România (OAR), cu sprijinul Filialei Teritoriale OAR Dobrogea anunță oficial lansarea Concursului Internațional de Soluții „Parc DN3C”. Concursul are ca scop selectarea celei mai bune soluții în vederea amenajării viitorului Parc DN3C din Constanța, pentru atribuirea contractului de proiectare”, transmite Primăria Constanța, conform unui comunicat de presă.
Citește mai multe aici: Primăria Constanța plătește peste 1,2 milioane de euro pentru un concurs internațional de soluții, să construiască un parc de 40 de hectare, la marginea orașului – focuspress.ro
În luna aprilie a.c., Primăria Constanța anunța elaborarea unei documentații de urbanism, în zona DN3c, pe o suprafață de cca. 300 ha, de-o latură și alta a drumului alternativ care leagă orașul Constanța de Ovidiu, la Nord de Bd. Aurel Vlaicu (după sensul giratoriu de la Jumbo), între Calea Ferată și o serie de parcele care fac parte teritoriul extravilan al UAT Constanța.
Scopul acestei documentații este crearea unui cadru de dezvoltare pentru un nou cartier, care să fie proiectat la norme și standarde optime, introducând în intravilan suprafețe pe care orașul se va extinde într-un mod sănătos. PUZ-ul are în centrul preocupărilor crearea unui nou parc municipal de mari dimensiuni (30-40 ha), generarea de noi spații pentru activități economice, dezvoltarea sănătoasă a zonelor rezidențiale, asigurând deopotrivă acces la instituții și dotări publice, cultură, sănătate, învățământ. Se au în vedere, de asemenea, generarea de spații destinate activităților economice de mari dimensiuni, (birouri, zone logistice, un nou potențial campus și platforme de transfer tehnologic), vizându-se crearea de noi locuri de muncă și atragerea, pe termen mediu și lung a unui grup demografic tânăr, inclusiv forță de muncă de înaltă specializare, preciza Primăria Constanța, într-un comunicat de presă.
În luna mai, Primăria Constanța a demarat procesul de consultare publică, în privința construirii noului parc.
Petruț IACOB



























In buna traditie locala, dupa ce incep lucrarile, consilierii vor mai aproba niste PUZuri si vom avea un nou cartier de blocuri ca in Mamaia.
Serios pai suntem curioși ce parc de 42 de milioane să iasă,,,și ce ,si cum,macar dak s ar lua după ideile de afara…
o suma enorma! Apoi, ati amplasat mallurile in centru si parcurile in extravilan? In curand mutati si Cismigiul la Ciorogarla?
Sunt curios, cine va merge la naiba cu copiii! O sa vedeti caini vagabonzi si boschetari aici siii, o sa pierdeti si 42 de milioane.
Mamgle, mangle, mangle.