Bălăriile au năpădit Constanța și tot mai mulți locuitori se plâng că Primăria nu îngrijește parcurile și celelalte spații verzi. Deocamdată, administrația locală nu are o soluție imediată.
Aproape peste tot în Constanța, spațiile verzi, inclusiv parcurile sunt neîngrijite. Iar Primăria, deocamdată, nu are o soluție imediată pentru situația creată de denunțarea unilaterală a contractului de către fostul Pomacost.
Abia după ce administratorul spațiilor publice verzi, Confort Urban, va primi toate utilajele necesare și va face angajări, se va mai tăia iarba prin oraș.
„Toată Constanța era arondată a două firme. Una avea 20% din spațiile verzi de întreținut, cealaltă avea 80%. Cea care avea 80% a ales, în luna februarie, să se retragă, după ce m-a notificat ca să se retragă din contract prin acordul ambelor părți, eu nu am fost de acord, așa că a ales să se retragă unilateral. Deci ne-a adus în situația în care a trebuit, la un moment dat, noi, cu forțele noastre, să putem administra 80% din spațiile verzi.
Din momentul ăla am luat următoarele măsuri: tot ce înseamnă spații verzi de pe străzi, bulevarde, adică scuaruri, casete, pomi, le-am dat în administrare la Confort Urban, pentru că ei ne administrează drumurile, tot ce înseamnă carosabil. Asta a însemnat să le întroducem codul CAEN în obiectul de activitate, să modificăm contractul de delegare, să-și angajeze oameni, să se capitalizeze, să facă licitații. Și acum sunt utilaje pe care le-am achiziționat și pe care așteptăm să le primim, deoarece termenul de livrare este de 120 de zile.
Întâmpinăm dificultăți că acum oamenii nu vor să se angajeze. Este o realitate: salariile sunt bune, peste 3.000 de lei pentru această activitate e mult, și totuși nu vin oameni să se angajeze“, a explicat primarul Vergil Chițac.
În privința parcurilor, va dura și mai mult, deoarece pentru îngrijirea acestora se va organiza o licitație. Deocamdată, nicio firmă nu este interesată nici măcar să elaboreze Caietul de sarcini pentru achiziția publică.
„Partea de parcuri care a rămas din cele 80% am împărțit-o în zece loturi și le scoatem la licitație. Pentru că nu cred că va veni o singură firmă care să vrea să se ocupe de toate. Dar și procedurile astea durează. Am licitat pentru Caietul de sarcini și nu s-a înscris nimeni. O să facem noi Caietul de sarcini cu specialiștii noștri, deși aveam nevoie de un consultant“, a mai spus Chițac.
Valentin ISPAS




























