Patru cazuri de COVID-19, în județul Constanța. Situația în țară

0
181
sursa foto: mediafax.ro

Până astăzi, 15 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.467 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.046.610 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 62 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127700,01
2.Arad2369250,02
3.Argeș2747400,04
4.Bacău2609700,02
5.Bihor2928800
6.Bistrița-Năsăud1188710,02
7.Botoșani1419610,01
8.Brașov4368800,01
9.Brăila1330000,02
10.Buzău1258710,01
11.Caraș-Severin1149210,02
12.Călărași1006300,01
13.Cluj5764840,05
14.Constanța4297540,02
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250700,01
17.Dolj2670940,02
18.Galați2766900,02
19.Giurgiu1103310,02
20.Gorj921700,01
21.Harghita828900,01
22.Hunedoara2287920,02
23.Ialomița1079600,02
24.Iași4245310,03
25.Ilfov4515720,04
26.Maramureș2042220,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398400,01
29.Neamț1899000,02
30.Olt1463020,02
31.Prahova3547410,07
32.Satu Mare1302230,05
33.Sălaj1095100,02
34.Sibiu2651810,01
35.Suceava2422900
36.Teleorman1372840,01
37.Timiș5438530,04
38.Tulcea844300,02
39.Vaslui1599700,02
40.Vâlcea1645100,02
41.Vrancea1069520
42.Mun. București183797120,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe

482*
5
TOTAL1.081.46762

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.