Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economico-Financiare au pus în executare două mandate de percheziție domiciliară și mai multe ordonanțe de ridicare de obiecte și înscrisuri, în baza ordonanței de delegare emise de Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanța, într-o cauză penală în care sunt efectuate cercetări față de două persoane, pentru săvârșirea infracțiunilor de participație improprie la infracțiunea de abuz în serviciu, participație improprie la infracțiunea de fals intelectual, fals în înscrisuri sub semnătură privată și uz de fals.
Din cercetări a reieșit că, în perioada noiembrie 2021 – februarie 2022, doi bărbați, de 56, respectiv 49 de ani, prin depunerea la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Constanța a unei documentații care s-ar fi fundamentat pe înscrisuri falsificate i-ar fi determinat pe funcționarii publici din cadrul acestei instituții să își exercite în mod defectuos, fără vinovăție, prin încălcarea legii, atribuțiile de serviciu decurgând din dispozițiile legale primare (legi și ordonanțe de guvern).
Astfel, persoanei vătămate în dauna căreia ar fi fost realizate falsurile i-a fost cauzat un prejudiciu de 60.000 de lei (reprezentând contravaloarea a 60.000 de părți sociale de care ar fi fost lipsită, în mod ilegal), corelativ cu obținerea de către cei doi bărbați în cauză a unor foloase necuvenite.
Perchezițiile au avut loc în localitatea Siliștea din județul Constanța.
Astfel, au fost ridicate, în vederea continuării cercetărilor, înscrisuri cu valoare probatorie, documente de evidență contabilă ale mai multor societăți, contracte, două bijuterii din aur, precum și șapte dispozitive telefonice mobile și un laptop.
Totodată, la una dintre locațiile percheziționate a fost constatată infracțiunea de executare sau folosire de instalații clandestine în scopul racordării directe la rețea sau pentru ocolirea echipamentelor de măsurare.
La sediul Poliției, au fost conduse cele două persoane, pentru audieri.
Cercetările continuă, în vederea stabilirii întregii activităţi infracţionale de către Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanța, cu delegarea polițiștilor de investigare a criminalității economico-financiare din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Constanța.
În activități au fost angrenați polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Serviciului de Investigare a Infracționalității de Mediu, precum și luptători ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale Constanța.
V.I.



























