Peste 220 de cazuri noi de COVID-19, la Constanța

0
339
Foto-arhivă

Până astăzi, 13 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 855.326 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 781.154 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.964 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba16573992,71
2.Arad184251262,20
3.Argeș21947651,20
4.Bacău21315951,21
5.Bihor22572981,92
6.Bistrița-Năsăud9271541,36
7.Botoșani11566541,32
8.Brașov346542213,52
9.Brăila10361731,54
10.Buzău9951450,81
11.Caraș-Severin8735231,16
12.Călărași7977261,09
13.Cluj431532753,45
14.Constanța342102292,64
15.Covasna622091,01
16.Dâmbovița188441141,96
17.Dolj210341321,81
18.Galați21523991,61
19.Giurgiu8481412,14
20.Gorj7675552,13
21.Harghita6510200,78
22.Hunedoara171491733,05
23.Ialomița8592161,21
24.Iași353021331,56
25.Ilfov336602324,05
26.Maramureș18151732,28
27.Mehedinți6429341,30
28.Mureș18669321,15
29.Neamț14954 741,58
30.Olt11951531,20
31.Prahova281501021,00
32.Satu Mare10695652,12
33.Sălaj8751692,85
34.Sibiu211751052,22
35.Suceava21802610,96
36.Teleorman10492341,59
37.Timiș432322495,17
38.Tulcea6705281,12
39.Vaslui13627381,18
40.Vâlcea128271042,12
41.Vrancea8716371,09
42.Mun. București1387859843,68
43.Cazuri noi nealocate pe județe4515*315

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 925 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA17
2ARAD27
3ARGEŞ19
4BACĂU17
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI12
8BRĂILA8
9BRAŞOV35
10BUZĂU11
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN11
13CLUJ20
14CONSTANŢA94
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA10
17DOLJ17
18GALAŢI24
19GIURGIU8
20GORJ23
21HARGHITA2
22HUNEDOARA42
23IALOMIŢA6
24IAŞI54
25ILFOV37
26MARAMUREŞ13
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI134
29MUREŞ19
30NEAMŢ22
31OLT23
32PRAHOVA10
33SĂLAJ24
34SATU MARE13
35SIBIU11
36SUCEAVA18
37TELEORMAN9
38TIMIŞ70
39TULCEA1
40VÂLCEA13
41VASLUI10
42VRANCEA16

TOTAL925

Până astăzi, 21.439 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.03.2021 (10:00) – 13.03.2021 (10:00) au fost raportate 79 de decese (39 bărbați și 40 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Ialomița, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 17 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 28 decese la categoria de peste 80 de ani.

77 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.435. Dintre acestea, 1.203 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.312.856 de teste RT-PCR și 428.904 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.696 de teste RT-PCR (13.934 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.762 la cerere) și 10.710 teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 1.718 teste RT-PCR și 17.396 teste rapide antigenice, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 13 martie a.c.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.