Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Techirghiol, la data de 30 august a.c., în jurul orei 23.40, au identificat un bărbat, de 18 ani, care a condus un autoturism pe strada 9 Mai fără a deține permis de conducere corespunzător categoriei din care face parte vehiculul.
La data de 30 august a.c., în jurul orei 22.45, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Mangalia au identificat un bărbat, de 41 de ani, care a condus un autoturism, pe strada Falezei din stațiunea 2 Mai, fiind implicat într-un accident rutier (tamponare).
Bărbatul a refuzat testarea cu aparatul etilotest.
Ulterior, a fost condus la o unitate medicală, unde a refuzat recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge.
La data de 31 august a.c., în jurul orei 00.30, polițiștii din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au identificat un bărbat, de 19 ani, care a condus un autoturism pe Autostrada A4 fără a deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
La data de 31 august a.c., în jurul orei 00.40, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Constanța – Serviciul Municipal de Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la faptul că pe strada Cuza Vodă a avut loc un accident rutier (tamponare).
Polițiștii deplasați la fața locului au constatat că impactul s-a produs între două autoturisme, conduse de doi bărbați.
Aceștia au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul, în cazul unuia dintre ei, fiind 0,91 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Ulterior, bărbatul a fost condus la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge.
La data de 31 august a.c., în jurul orei 04.00, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Mangalia– Secția 2 Poliție Vama Veche – 2 Mai au identificat un bărbat, de 20 de ani, care a condus un autoturism, pe strada Falezei din stațiunea 2 Mai, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,47 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Ulterior, a fost condus la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge.
La data de 31 august a.c., în jurul orei 10.15, polițiștii din cadrul Serviciului Siguranță Transporturi – Postul de Poliție Transporturi Feroviare Constanța au identificat un bărbat, de 57 de ani, care a condus un autoturism pe strada Caraiman având suspendată exercitarea dreptului de a conduce vehicule pe drumurile publice pentru perioada în curs.
În toate cauzele, cercetările sunt continuate de polițiști.
Acțiuni ale polițiștilor
În perioada 30-31 august a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Mangalia au acționat pentru prevenirea faptelor săvârșite cu violență și a consumului de droguri.
În urma neregulilor constatate au fost aplicate 21 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 14.000 de lei.
Totodată, au fost reținute în vederea suspendării 2 permise de conducere și a fost retras un certificat de înmatriculare.
La acțiuni au participat și luptători din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale.
În noaptea de 30 spre 31 august a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Constanța – Serviciul Municipal de Ordine și Siguranță Publică au desfășurat o acțiune de verificare a modului în care societățile comerciale respectă prevederile Legii 333/2003.
Astfel, au fost efectuate controale la 5 cluburi, săli de jocuri de noroc și obiective de interes public.
Totodată, au fost verificați 78 de agenți de securitate.
În urma neregulilor constatate au fost aplicate 5 sancțiuni contravenționale, în valoare de 6.000 de lei.
Liliana B.



























