• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
19 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Externe

Precizări privind modificarea condițiilor de intrare pe teritoriul SUA în contextul pandemiei de COVID-19

22 ianuarie, 2021
in Externe
0
sursa foto: DigiFM

sursa foto: DigiFM

1
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Ministerul Afacerilor Externe precizează că autoritățile americane au anunțat noi măsuri privind condițiile de intrare pe teritoriul Statelor Unite ale Americii, în contextul pandemiei de COVID-19. Noile măsuri vor intra în vigoare la data de 26 ianuarie 2021.

Astfel, conform informațiilor comunicate public de către Centrul pentru Controlul și Prevenirea Bolilor din SUA (Centers for Disease Control and Prevention – CDC), toate persoanele care sosesc în Statele Unite ale Americii pe cale aeriană trebuie să prezinte la îmbarcare un test cu rezultat negativ pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 sau un document care să ateste faptul că persoanele în cauză au fost infectate cu virusul SARS-CoV-2, fiind în prezent vindecate. Testul pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 trebuie efectuat cu maximum 72 de ore (3 zile) anterior sosirii în Statele Unite ale Americii, fiind acceptate atât testele moleculare, cât și testele antigen, iar documentul care atestă rezultatul negativ al testării trebuie prezentat în format tipărit. Reprezentanții companiilor aeriene nu vor permite îmbarcarea persoanelor care refuză prezentarea documentelor solicitate de autoritățile americane.

Măsura se aplică tuturor persoanelor cu vârsta de peste 2 ani, inclusiv cetățenilor americani, rezidenților permanenți și cetățenilor aflați în tranzit.

Totodată, MAE precizează că autoritățile federale americane recomandă ca persoanele care intră în Statele Unite ale Americii să se testeze după o perioadă de 3 până la 5 zile de la sosire și să rămână în autoizolare la domiciliu/reședință, pentru o perioadă de 7 zile din momentul intrării pe teritoriul SUA.

Informații complete privind restricțiile care vor intra în vigoare la data de 26 ianuarie a.c. sunt disponibile aici –  https://www.cdc.gov/media/releases/2021/s0112-negative-covid-19-air-passengers.html.

MAE reamintește că cetățenii români pot călători în Statele Unite ale Americii, în baza vizelor deținute, perioada de ședere fiind reglementată de tipul de viză și calitatea în care se face deplasarea. Totodată, MAE recomandă verificarea eventualelor restricții aplicabile călătoriei, în funcție de statele tranzitate către Statele Unite ale Americii, disponibile pe pagina de internet a Departamentului de Stat al SUA: www.travel.state.gov, precum și cu compania aeriană care operează zborul, în vederea obținerii celor mai recente informații.

Ministerul Afacerilor Externe amintește că cetățenii români pot solicita asistență consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Washington: 001 (202) 332-2392, 001 (202) 332-2935, 001 (202) 332-4858, Consulatului General al României la New York: 001 212 682-9120, 001 212 682-9121, Consulatului General al României la Chicago: (001) (312) 573-1315, (001) (312) 573-1181, Consulatului General al României la Los Angeles: 001 310-444-0623, 001 310-473-8061, 001 310-231-4468, Consulatului General al României la Miami: 001.305.763.8714, 001.305.763.8874, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanență.

De asemenea, cetățenii români care se confruntă cu o situație dificilă, specială, cu un caracter de urgență, au la dispoziție și telefonul de urgență al misiunii diplomatice la Washington: 001 (202) 420-8350,  Consulatului General al României la New York: 001 917 6799874, Consulatului General al României la Chicago: (001) (312) 307-2923, Consulatului General al României la Los Angeles: 001 310-721-0474, Consulatului General al României la Miami: 001.202.515.8953.

Ministerul Afacerilor Externe  recomandă consultarea paginilor de internet http://washington.mae.ro/,http://newyork.mae.ro,http://chicago.mae.ro, http://losangeles.mae.ro, http://miami.mae.ro și http://www.mae.ro/node/52075.

Tags: granitastiristiri internationale
ShareTweetSend
Previous Post

Peste o mie de teste pentru depistarea COVID-19 în 24 de ore în județul Constanța

Next Post

COVID-19. Alte șase decese în județul Constanța

Alte Stiri

Ultima Ora

Strâmtoarea Ormuz se golește. Mai puține nave au traversat ruta strategică într-o singură zi

21 august, 2026
72
Ultima Ora

Zelenski: Avem nevoie de rachete pentru sistemele Patriot şi doar partenerii noştri ni le pot furniza

21 august, 2026
30
Ultima Ora

România depinde tot mai mult de energia Bulgariei după închiderea Centralei de la Cernavodă

18 august, 2026
43
Stramtoarea Ormuz
Ultima Ora

Strâmtoarea Ormuz rămâne închisă. Iranul îi transmite lui Trump ce trebuie să facă SUA pentru redeschiderea rutei

18 august, 2026
70
Ultima Ora

Doi români au mers 100 de kilometri pe o autostradă din Italia cu fiul mort în mașină

17 august, 2026
157
Ultima Ora

Un obiect suspect „non-exploziv”, descoperit într-o gară din Germania. Traficul feroviar a fost suspendat

13 august, 2026
38
RADAR, MApN, Drona aeriana,
Ultima Ora

Dronă detectată la granița cu Ucraina. Două avioane de luptă au decolat de la Baza Aeriană Mihail Kogălniceanu

13 august, 2026
67
Ultima Ora

Ungaria a început să repună în funcțiune o turbină a centralei nucleare de la Paks

10 august, 2026
47
Foto: Profimedia Images
Ultima Ora

Spania ameninţă Italia cu contramăsuri dacă nu elimină controalele la frontiere impuse după criza din Ceuta

7 august, 2026
63
Next Post
FOTO: Spotmedia

COVID-19. Alte șase decese în județul Constanța

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Bulevardul Alexandru Lăpușneanu

Primăria Constanța, obligată să achite peste 10 milioane de lei plus daune de 2.000 de euro pe zi către firma care a lăsat lucrări neterminate prin oraș

29 august, 2026

VIDEO. Noul an începe cu nemulțumiri la Școala 30 din Constanța: părinții contestă sala alocată clasei I D, despre care susțin că este fosta cancelarie

29 august, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.