Prima etapă a Cupei Mării Negre a fost un succes

0
283

Peste 70 de sportivi au luat startul la prima etapă a Cupei Mării Negre Ediția a IX-a. Competiția, care se adresează copiilor cu vârsta cuprinsă între 5 și 14 ani, a fost organizată de Clubul de Ciclism Județean Constanța, Direcția pentru Sport a Județului Constanța și Tomis Bike Constanța, în cartierul Faleză Nord, în zona Santa Maria Bay Residence.

S-a concurat pe 5 categorii de vârstă: 5-6 ani, 7-8 ani, 9-10 ani, 11-12 ani şi 13-14 ani feminin și masculin.

Cea mai palpitantă cursă a fost cea masculină de 11-12 ani, unde primul loc a fost adjudecat abia în ultimele 2 tururi, în timp ce cursa regină, 13-14 ani masculin, a fost câștigată detașat de Bogdan Andrei Rotaru.

–       13-14 ani feminin – Maria Dobre,

–       13-14 ani masculin – Bogdan Andrei Rotaru.

“ A fost o cursă incredibilă cu un număr fantastic de participanți. A fost cea mai grea ediție de până acum din punct de vedere organizatoric dar am făcut față cu brio. Sigur ciclismul constănțean are viitor.” a declarat Victor Bănescu, președintele Clubului de Ciclism Județean Constanța, singurul club profesionist din județ.

Cupă Mării Negre ediția a IX-a mai are programate două etape: sâmbătă, 31 octombrie în aceeași locație din Faleză Nord, iar ultima etapă, cea de-a treia va acea loc sâmbătă, 7 noiembrie la Techirghiol.