Primarul Vergil Chițac a convocat Consiliul Local al Municipiului Constanţa în şedinţă extraordinară, cu convocare de îndată, miercuri, 31.05.2023, ora 12.00. Aceasta se va desfășura prin mijloace electronice, printr-o platformă on-line de videoconferință.
Pe ordinea de zi se află un singur proiect de hotărâre:
Proiect de hotărâre nr. 258/2023 privind aprobarea solicitării către Guvernul României de preluare a activului funcţional industrial „CET Palas” situat în municipiul Constanţa, Bd. Aurel Vlaicu nr. 123 şi trecere din domeniul pubilc al statului şi administrarea Ministerului Energiei în domeniul public al municipiului Constanţa;
- inițiator: primar Vergil Chițac
- avize Comisiile de specialitate nr. 1 și nr. 5
Potrivit Proiectului de hotărâre, cererea de trecere a activului funcțional în domeniul public al Municipiului Constanța se formulează în scopul asigurării continuării activității de producere a energiei termice pentru SACET (Sistemul de Alimentare Centralizată cu Energie Termică) Constanța, cu toate implicațiile din punct de vedere economic, social, de mediu, strategic.
De la data preluării, bunurile CET Palas vor fi declarate de interes public local. Ele vor fi transmise către Termoficare Constanța SRL.
V.I.




























Si ce mama dracului vrea sa faca cu CET ul sal farime si pe ala cum afarmat tot orasul .Nu exista cretin mai mare decat edilul orasului .