Primăria Seimeni a fost amendată de Garda de Mediu Constanța din cauza terenurilor de pe malurile Dunării care au devenit adevărate focare de infecție.
Terenurile de pe malurile Dunării, din Seimeni, sunt pline de gunoaie, din cauza unor cetățeni care n-au o problemă ca acestea să devină gropi de gunoi improvizate. Proprietarii terenurilor virane au sesizat Primăria de faptul că, deoarece oamenii aruncă deșeurile aici, acestea au devenit adevărate focare de infecție.
Administrația locală nu a luat măsuri, așa că situația a ajuns în atenția Gărzii de Mediu. care a demarat o acțiune de control. Acesta a fost finalizat marți, 26 martie a.c., cu o amendă. Primăria Seimeni a fost sancționată cu 45.000 de lei, pentru depozitările necontrolate de deșeuri identificate pe raza comunei, conform Steluței Popescu, comisarul-șef al Comisariatului Județean Constanța al Gărzii Naționale de Mediu.
În plus, aceasta are la dispoziție maximum 30 de zile să curețe terenurile, până acum reușind să adune doar o parte din gunoaiele dintr-o zonă din Seimenii Mici. Gunoaiele de pe malul Dunării, de la Seimeni, ar urma să fie strânse în termenul impus de Garda de Mediu, zona fiind mai greu accesibilă, deoarece terenurile sunt în pantă.
Asta deși, în urmă cu două săptămâni, primarul Mitică Șerban ne declara că igienizarea este aproape finalizată în toată comuna Seimeni.
Valentin ISPAS
Citește și:




























Dar la punctul de sortare deseuri, din zona canalului apa calda au fost sa vada cum sunt depozitate sute de tone de deseuri?
Gunoaie imprastiate peste tot!