Primarul municipiului Constanța a semnat marți, 28 martie a.c., amenda de 10.000 de lei aplicată de Garda de Mediu Constanța, pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 24/2007, privind reglementarea și administrarea spațiilor verzi din intravilanul localităților.
Ca urmare a verificărilor efectuate privind legalitatea tăierii teilor de pe fâşia plantată de pe Bulevardul Ferdinand, s-a constatat că au fost tăiați 19 tei, din care doar trei cioate prezentau cavități în zona trunchiului. Reprezentanții Primăriei nu au prezentat documente care să justifice tăierea arborilor sănătoşi, motivând doar că era necesară intervenția imediată, întrucât arborii inventariați ar fi prezentat pericol de prăbuşire.
Din documentele analizate a reieşit faptul că, în cadrul proiectului „Acces și mobilitate pietonală în zona centrală a Municipiului Constanța”, s-au realizat lucrări de corecție a rădăcinilor copacilor, ceea ce a condus la dezechilibre în viața arborilor, cu risc major de prăbuşire, prin modificarea centrului de greutate. Astfel, din totalul de 232 de arbori predominant din specia tei, 104 au fost inventariați de Primărie cu potențial pericol de prăbuşire, din care 38 ar necesita intervenția imediată.
Garda de Mediu Constanța a stopat tăierea arborilor, luându-se legătura cu primarul municipiului Constanţa, care a reacționat pozitiv la solicitarea instituției.
Prin actul de control încheiat ulterior, de comisarii Gărzii Naționale de Mediu, au fost stabilite măsuri care se referă la asigurarea integrității spațiilor verzi aflate în administrare, în conformitate cu prevederile Legii 24/2007. De asemenea, au fost solicitate și alte documente cu referire la arborii inventariați cu potențial pericol de prăbuşire, afectați, de fapt, de lucrările realizate.
V.I.


































In mai teii dau un parfum asa frumos…cum sa taie teii sanatosi care oxigeneaza orasul asta atat de poluat…