• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
18 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Ultima Ora

Primarul PNL Viorel Petre, fost șef de gară, conduce Târgușorul pe drumul cel bun

22 septembrie, 2020
in Ultima Ora
0
52
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Ca viceprimar a colaborat foarte bine cu fostul edil, drept pentru care în 2016 a candidat pentru funcția de primar al comunei Târguşor, ca să ducă la bun sfârșit proiectele care erau demarate. Viorel Petre candidează din nou la alegerile din 27 septembrie din partea PNL pentru că mai are de lucru pentru comună.

„Se asfaltează 11 kilometri în Târgușor și Mireasa pe fonduri din PNDL 1. Prin GAL am accesat 84.000 de euro, bani europeni, din care am achiziționat un tractor și utilaje. Căminul cultural din Târgușor a fost reparat prin 2007, dar era necesar să fie reabilitat complet – reparații la scenă, refacerea fundații pentru că fiind făcute în anii 1950 nu erau betonate, structura de rezistență era foarte slabă. Trebuia dotat corespunzător pentru toate activitățile – nunți, botezuri, spectacole. Lângă cămin e eu teren multifuncțional, în curtea școlii, pe care am hotărât să-l acoperim pentru a se putea desfășura orele de sport și pe perioada iernii. Va fi iluminat și încălzit. Pentru o sală de sport nu dispuneam de o suprafață disponibilă în jurul școlii, ca și căminul lucrarea e finanță din bugetul local”, spune Viorel Petre.

Rep.: Domnule primar, care este populația comunei?

V.P.: 1616 locuitori.

Rep.: Cam puțină pentru un buget local susținut din impozite… De unde banii?

V.P.: Un primar trebuie să se descurce să obțină fonduri. O parte de la Consiliul Județean și de la eoliene. Nu e un parc mare, dar când îți gestionezi bine banii te descurci.

Rep.: Ce meserie a avut înainte să intre în politică?

V.P.: Am lucrat la CFR, șef de stație la Nicolae Bălcescu.

Rep.: Familia era mai fericită cu șeful de stație sau cu primarul?

V.P.: Și atunci și acum timpul meu era și este ocupat aproape permanent cu serviciul. Dacă la CFR lucram 12-13 ore, la Primărie, cam 10-11. Copiii s-au obișnuit, dacă am pornit la drumul ăsta, trebuie să-mi asum responsabilitatea. Acum sunt mari, sunt studenți. Cel mare este la a doua facultate, cel mic este la master. Cel mic s-a stabilit aici. Terminând Agricultura, a pornit pe ramura lui cu o exploatație agricolă micuță”.

Rep.: Care este situaţia locurilor de muncă la Târgușor?

V.P.: Nu prea sunt, decât în agricultură. Predomină creșterea animalelor. Fiind la 40 de km de Constanța, mulți își găsesc locuri de muncă în oraș. Asistați social sunt puțini. Din cei care ar trebui să presteze ore de muncă nu avem niciunul.

Rep.: Cu ce vine în fața alegătorilor pentru un nou mandat?

V.P.: Pe lângă proiectele pe care le-am făcut în cei patru ani, am în derulare asfaltarea, proiectul cu apă-canal în Târgușor. Mai avem un proiect depus la Ministerul Dezvoltării pentru încă 14 km de asfaltare, o platformă de gunoi de grajd e în faza de licitație, cu fonduri de la Ministerul Apelor și Pădurilor, baza sportivă – la stadion refacem gazonul, modernizarea vestiarelor, un puț. Avem echipă de fotbal susținută din bugetul local. Alt proiect e realizarea unui puț de mare adâncime. Avem rețea de apă, este veche din 1974 și necesită reparații capitale, care sunt prevăzute în proiectul apă-canal.

Rep.: Dar gurile rele, contracandidații, nu au nicio critică?

V.P.: Ca primar nu poți să mulțumești pe toată lumea niciodată, orice ai face. Palat de cleștar dacă ai face tot vor fi și nemulțumiți. Contracandidații spun că vor face mai mult decât am făcut eu. Problema e că au fost consilieri și în toți cei patru ani s-au opus proiectelor de dezvoltare, în schimb acum promit că vor face. Când au avut posibilitatea s-au opus, acum promit că vor face…”.

Rep.: Ce slogan de campanie aveţi?

V.P.: Continuăm împreună!

Rep.: Cu toată lumea?

V.P.: Cu toată lumea, indiferent de opțiunea politică. Și în 2016 am spus același lucru, după terminarea alegerilor voi fi primarul tuturor locuitorilor din comuna Târgușor, nu doar al celor care m-au votat.

Rep.: Care este situația școlii?

V.P.: Școala este pregătită din toate punctele de vedere pentru începerea anului școlar. Modernizată, zugrăvită, reparată, dotată. Mai nou, în vara asta, am montat în fiecare clasă table interactive, videoproiector, laptop. Am găsit soluția pentru ca toți elevii, în contextul COVID, să fie prezenți efectiv la școală. Avem 172 de copii, cu grădinița.

Rep.: Gazele când ajung la Târgușor?

V.P.: Am proiect depus la Ministerul Dezvoltării. Suntem în faza de obținere avize. Suntem pe drumul cel bun. Cred că în doi-trei ani localitatea va fi branșată la rețeaua de gaze.

Comandat de Partidul National Liberal – Filiala Constanța Executat de FOCUSPRESS ONLINE SRL – portal: www.focuspress.ro Cod AEP mandatar financiar coordonator: 21200012

Tags: campaniecampanie electoralacandidatcandidat PNLFocus PressPNLstiritargusorviorel petre
ShareTweetSend
Previous Post

Handbal: Calificarea se joacă la Lisabona

Next Post

Primul meci de oină integral englezesc!

Alte Stiri

Ultima Ora

Aproximativ 800 de kg de pește braconat, descoperit de polițiștii de frontieră într-un microbuz

28 mai, 2026
0
Ultima Ora

Au început zborurile charter spre Antalya de pe Aeroportul Mihail Kogălniceanu Constanța

28 mai, 2026
0
foto cu rol ilustrativ/ sursa foto: realitate.net
Ultima Ora

Vești bune de la INS – Consumul revine pe creștere după primele trei luni ale anului

28 mai, 2026
6
Ultima Ora

Parfumuri ”originale” confiscate de polițiștii locali, în parcarea unui mall, de la un vânzător ambulant

28 mai, 2026
19
Ultima Ora

Jandarmii tulceni, mobilizați de Rusalii: măsuri sporite de ordine și siguranță în minivacanță

28 mai, 2026
15
Ultima Ora

Florin Mitroi: „Nu voi fi manipulat politic. Avem nevoie de stabilitate pentru județul Constanța”

28 mai, 2026
30
Ultima Ora

VIDEO. Consiliul Județean Constanța, convocat în ședință: iată proiectele aprobate

28 mai, 2026
33
Ultima Ora

MINAC: „Astăzi la Constanța” – 28 mai 1932 – 50 de ani de la prima lege românească a proprietății în Dobrogea

28 mai, 2026
16
Ultima Ora

Primarul comunei Poarta Albă, Vasile Delicoti, mesaj cu ocazia sărbătorii Kurban Bayram

28 mai, 2026
39
Next Post

Primul meci de oină integral englezesc!

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Aproximativ 800 de kg de pește braconat, descoperit de polițiștii de frontieră într-un microbuz

28 mai, 2026

Au început zborurile charter spre Antalya de pe Aeroportul Mihail Kogălniceanu Constanța

28 mai, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.