Fiul unui fost primar de la Cernavodă, Tiberiu Marius Hânsă, împreună cu partenerul său de afaceri, Nicolae Cristache, au fost condamnați, luna trecută la pedepse cu închisoarea, fiind acuzați de delapidare.
În urmă cu un an, pe rolul Judecătoriei Medgidia era înregistrat dosarul penal 365/256/2021, având ca obiect “delapidarea”, dosar în care Tiberiu Marius Hânsă, împreună cu Nicolae Cristache, au fost trimiși în judecată de procurori.
Aceștia s-ar fi folosit în mod ilegal de banii firmei pe care o dețin. Dosarul a fost înregistrat pe rolul Judecătoriei Medgidia, iar judecătorul de cameră preliminară a dat, la vremea aceea, undă verde începeii judecății. Astfel, după terminarea cercetării judecătoești, în luna ianuarie a acestui an, magistrații Judecătoriei Medgidia l-au condamnat pe Nicolae Cristche la doi ani de închisoare, în timp ce Marius Tiberiu Hânsă a primit un an și patru luni de închisoare. Instanța a constatat că infracțiunile pentru care au fost trimiși în judecată sunt concurente cu unele infracțiuni mai vechi, dintr-un dosar de corupție în care a fost condamnat inclusiv fostul primar Gheorghe Hânsă.
Trecând peste alte chestiuni procedurale, instanța l-a condamnat, în cele din urmă, la patru ani și două luni de detenție pe Nicolae Cristache, respectiv patru ani și zece luni de detenție pentru Hânsă Junior, pedepse obținute în uma contopirii pedepselor mai vechi cu cele noi.
Așa cum arătam mai sus, vorbim despre o sentință în primă instanță și, așa cum era de așteptat, cei doi nu au fost de acord cu aceste pedepse și au uzat de dreptul lor de a ataca sentința la Curtea de Apel Constanța.
Apelul a fost înregistrat miercuri, 2 februarie, iar termenul de judecată a fost fixat pentru data de 28 aprilie.
Daniel ALBU



























