Au fost trei zile de proteste spontane consecutive în cadrul Șantierului Naval de la Mangalia al companiei olandeze DAMEN. Angajații și-au cerut, din nou, drepturile salariale, în plin proces de negociere a noului contract colectiv de muncă. Nemulțumirile salariaților sunt legate înclusiv de acordarea unor sporuri ”random”.
Salariații anunță că vor veni zi de zi la proteste și vin deja în număr semnificativ, în fața pavilionului administrativ, acolo unde sunt birourile conducerii Șantierului, pentru a cere explicații angajatorului în legătură cu refuzul acestuia de a acorda o creștere salarială corelată cu rata inflației.
Contactat telefonic de Focus Press, președintele Sindicatului Navalistul, Laurențiu Gobeajă, ne-a declarat că nemulțumirile oamenilor sunt legate inclusiv de refuzul directorului general de a stat de vorbă cu ei, deși, inițial, așa a promis.
„În luna decembrie 2022 am reluat negocierile privind creșterile slariale dar nu am ajuns la un acord, iar angajatorul a anuțat că va lua o decizie unilaterală și că nu poate să acorde mai mult decât ceea ce a propus, o creștere de 100 de lei brut a salariului de bază din grilă și acordarea unui bonus de 225 de lei brut pentru o perioadă de 4 luni. Însă, în timp ce negociam, am aflat de la salariați că o parte dintre ei au primit pe card suma de 2.300 de lei, reprezentând un bonus de performanță, dar ei aveau obligația, înainte să implementarea oricăror alte bonusuri decât cele prevăzute în contract, să aducă la cunoștință sindicatului, să ne prezinte, iar alte indemnizații trebuiau stabilite prin comisii pritare.
Ei nu au făcut acest lucru, iar când le-am reproșat, au invocat faptul că au omis să ne anunțe, ceea ce nu este adevărat, fiindcă nu au vrut să ne anunțe. Au făcut totul în secret. (…) Pentru faptul că au acordat aceste bonusuri preferențial, doar unui număr limitat de salariați, fără să existe criterii de performanță așa cum au invocat ei, fiindcă le-au dat așa, arbitrar, pe ochi frumoși, nici nu știm câți au beneficiat, cât și pentru faptul că la negocieri nu au venit cu o pronunere ca să ajusteze salariile cu rata inflației, salariații au protestat zilnic, s-au adunat în număr tot mai mare de la o zi la alta, scandând în fața pavilionului administrativ că vor să li se răspundă la întrebări și să se continue negocierile.
(…) Angajatorul nu a ieșit în niciuna din zile să le adreseze câteva cuvinte, deși un membru al directoratului ne-a transmis telefonic că directorul general olandez este în concediu și că se va întoarce vineri și le va adresa câteva cuvinte salariaților. Însă vineri, când oamenii se pregăteau de pauza de masă și se adunau acolo, a anunțat că directorul general s-a râzgândit și nu mai vrea sp iasă a anunțat că va sta de vorbă cu sindicatul și a amânat comisia paritară pentru vineri, 13 ianuarie. Practic, ei nu vor să negocieze. Trag de timp și amână, de asta i-am și acționat în instanță”, ne-a declarat Laurențiu Gobeajă, din partea Sindicatului Navalistul.
Tot el ne-a precizat că acțiunile de protest vor continua,și, totodată, aceste aspecte vor fi discutate și la Bruxelles, sâptămâna viitoare, în cadrul unei întrevederi dintre președintele federației sindicatelor și președintele Federației Metal din Olanda cu directorii olandezi ai Damen, discuțiile urmând a se purta on-line, după care cei din urmă ar putea vizita șantierul de la Mangalia.
Daniel ALBU



























