• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
13 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Politica Administratie

Refugiile din stațiile de autobuz, la Sfântu’ Așteaptă: Primăria Constanța insistă ca o anumită firmă să le furnizeze

24 iunie, 2022
in Administratie
0
7
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor a admis o nouă contestație în cazul licitației inițiate pentru furnizarea refugiilor din stațiile de autobuz. Astfel, Primăria Constanța trebuie, iar, să reevalueze oferta firmei sale „favorite‟.

În septembrie 2021, Primăria Constanța a lansat licitația privind achiziționarea de adăposturi modulare pentru stațiile de autobuz de pe raza municipiului. Valoarea estimată fără TVA a contractului este de 11.007.687,5 lei, pentru livrarea și montarea a 125 de refugii.

Au fost depuse șase oferte, de firmele Stico Metal Prest, Belmar Prod, Step Proiect, Metalgan Company, Electrogrup (cu subcontractant Selan SRL) și asocierea de firme Euromedia Group (lider) – X-tra Best Construct.

În luna februarie a acestui an, licitația a fost atribuită societății comerciale Step Proiect din Constanța, dar zece zile mai târziu rezultatul a fost contestat de Metalgan Company. Iar CNSC i-a dat dreptate în parte și a impus Primăriei să reevalueze și oferta firmei declarate câștigătoare și pe cea a Belmar Prod.

Oferta Step Proiect a fost, iar, considerată cea mai bună, dar Belmar Prod a depus, apoi, contestație, acuzând administrația locală că nu a reevaluat ofertele în conformitate decizia CNSC, adică nu a verificat dimensiunile profilelor din oțel inoxidabil din care vor fi construite stațiile, dacă acestea respectă Caietul de sarcini. Astfel, Primăria Constanța nu ar fi reevaluat ofertele respectând decizia CNSC și și-ar fi depășit limitele reevaluării și măsurile concrete pe care le putea adopta.

De aceea, Belmar Prod a cerut CNSC să verifice modul în care au fost reevaluate ofertele, dacă a fost respectă prima sa decizie, dacă firmele și-au modificat ofertele etc.

Oferta Step Proiect ar fi trebuit respinsă din start, nu declarată câștigătoare

Analizând contestația și documentele licitației, CNSC susține că oferta Step Proiect nu respectă Caietul de sarcini, cu privire la profilele din oțel din care vor fi construite stațiile, iar în urma clarificarilor transmise după prima decizie a Consiliului și-a modificat oferta și nici nu a făcut dovada că aceasta este conformă cu prevederile Caietului de sarcini, motiv pentru care Primăria Constanța ar fi trebuit să respinga această oferta. Dar nu, administrația locala a declarat-o, iar, câștigătoare, iar cea a Belmar Prod s-a clasat pe locul doi.

În consecință, deoarece a constatat că Step Proiect nu a facut dovada conformității ofertei sale cu prevederile Caietului de sarcini, iar răspunsurile sale la solicitările de clarificări sunt neconcludente și contradictorii, CNSC a admis contestația depusă de Belmar Prod.

Consiliul a dispus, din nou, reevaluarea ofertei Step Proiect, în conformitate cu cele constatate.

Astfel, rezultatul licitației a fost, iar, anulat, oferta câștigătoare trebuie reevaluată, Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor considerând că trebuie respinsă.

Dacă se va întâmpla acest lucru, Belmar Prod va fi declarată câștigătoare. Iar apoi luptele pot continua în instanță, iar constănțenii se vor bucura de refugii în stațiile de autobuz la Paștele Cailor!

Step Proiect este o firmă constănțeană și are ca unic asociat și administrator pe Daniela Teodora Costea, soția lui Cristian Costea, care a figurat alături de acesta şi în alte afaceri, precum Plasty Prod.

Belmar Prod este o firmă dintr-un sat din județul Neamț. Asociații săi, egali, sunt Marius Cristian Biță si Andreea Elena Biță.

Valentin ISPAS

Tags: belmar prodcnscConstanţacontestatiifocuspressrefugii statiistatii autobuzstep proiectstiristiri constanta
ShareTweetSend
Previous Post

Fadmig SRL nu repară doar cabinele de pază, ci și adăposturile antiaeriene

Next Post

Arhiepiscopia Tomisului a reușit, iar, să suspende hotărârea prin care i-a fost luat o parte din terenul de la Casa de Cultură

Alte Stiri

Politica

Instituția condusă de fostul prefect Ion Constantin „intră la apă”: cum se reorganizează Evidența Populației

17 aprilie, 2026
300
Administratie

Avem DOCUMENTUL transmis de PSD, de la nivel central, către Organizația Județeană Constanța, în legătură cu alegerile

17 aprilie, 2026
467
Portul Constanța
Administratie

Bolojan face anunțul care CUTREMURĂ companiile de stat: începe reforma! Pe lista premierului se află și Portul Constanța și Oil Terminal

17 aprilie, 2026
252
Administratie

Consiliul Județean Constanța prelungește cu șase luni licențele pentru transportul din grupa 3

17 aprilie, 2026
59
Actualitate

Bugetul Constanței pentru 2026: pe ce se vor cheltui cei mai mulți bani

16 aprilie, 2026
222
Saturn
Politica

THR Marea Neagră vrea să vândă imobile din Saturn, parte din Necropola Tumulară: Consiliul Județean Constanța NU își exercită dreptul de preempțiune

16 aprilie, 2026
310
Consiliul Județean Constanța
Administratie

Bugetul Județului Constanța în 2026: cum se împart banii pentru instituțiile subordonate CJC

16 aprilie, 2026
145
FOTO: Direcția de Pază a Județului Constanța
Administratie

DOCUMENT. Consiliul Județean Constanța intenționează să înființeze o nouă societate de pază

15 aprilie, 2026
382
FOTO: Facebook
Politica

Consilierii locali au votat pentru cofinanțarea proiectului construirii Bulevardului Madrid cu 1,7 milioane de lei

15 aprilie, 2026
150
Next Post
Catedrala Eroilor din Parcul Casei de Cultură Constanța

Arhiepiscopia Tomisului a reușit, iar, să suspende hotărârea prin care i-a fost luat o parte din terenul de la Casa de Cultură

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Șofer surprins cu 128 km/h pe DJ 226: permis suspendat și amendă de peste 3.000 de lei

17 aprilie, 2026

Primarul Florin Chelaru: Lucrările de pe Bulevardul Mamaia Nord continuă înainte de sezonul estival

17 aprilie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2025 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2025 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.