România a încheiat prezența la JO 2020 cu 4 medalii. Iată rezultatele complete ale tricolorilor la Tokyo

0
162

România a încheiat Jocurile Olimpice de la Tokyo cu patru medalii, una de aur, la dublu vâsle feminin (Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş), şi trei medalii de argint, la spadă feminin (Ana-Maria Popescu), dublu rame masculin (Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă) şi patru rame fără cârmaci masculin (Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari).

Zestrea României la Tokyo: o medalie de aur, la dublu vâsle feminin (Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş), şi trei de argint (Ana-Maria Popescu la spadă, echipajul masculin de patru rame fără cârmaci – Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu şi Cosmin Pascari şi cel de dublu rame masculin – Marius Cozmiuc, Ciprian Tudosă).

Rezultatele complete ale sportivilor români la JO 2020ATLETISM (10 sportivi)

Florentina Costina Iuşco (săritura în lungime): locul 20 (calificări)
Alina Rotaru (săritura în lungime): locul 17 (calificări)
Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m): locul 33 (calificări)
Daniela Stanciu (săritura în înălţime): locul 18 (calificări)
Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului): locul 17 (calificări)
Marius Iulian Cocioran (50 km marş): locul 24
Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii): locul 26 (calificări)
Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului): locul 6
Andrea Miklos (400 m): forfait
Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei): locul 12BASCHET FEMININ 3×3 (4 jucătoare + 2 rezerve)
România (Ancuţa Violeta Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Cuic; Rezerve: Anca Şipoş, Gabriela Irimia): locul 7
BOX (2)
Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg): locul 17
Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg): locul 5CANOTAJ (9 echipaje: 36 sportivi + 2 rezerve)
Opt rame cu cârmaci masculin (Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu): locul 7
Opt rame cu cârmaci feminin (Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea): locul 6
Patru rame fără cârmaci masculin (Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari): locul 2
Patru rame fără cârmaci feminin (Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu): locul 9
Dublu rame feminin (Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi): locul 9
Dublu rame masculin (Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă): locul 2
Dublu vâsle – categorie uşoară feminin (Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă): locul 6
Dublu vâsle feminin (Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş): locul 1
Dublu vâsle masculin (Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache): locul 9
Rezerve: Elena Iuliana Mihai, Alexandru Cosmin Macovei
CICLISM
Vlad Dascălu (mountain bike): locul 7
Eduard Michael Grosu (ciclism pe şosea): abandon
FOTBAL (18 jucători + 4 rezerve)
România (portari – Marian Mihai Aioani, Mihai Maximilian Popa, Ştefan Târnovanu; fundaşi – Tudor Cristian Băluţă, Radu Ştefăniţă Boboc, Andrei Chindriş, Virgil Eugen Ghiţă, Andrei Florin Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Ştefan Paşcanu, Ricardo Florin Grigore; mijlocaşi – Mihai Alexandru Dobre, Ion Gheorghe, Marius Mihai Marin, Ronaldo Deaconu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca; atacanţi – Andrei Sîntean, George Dănuţ Ganea, Valentin Gheorghe): locul 11
GIMNASTICĂ ARTISTICĂ (3)
Maria Larisa Holbură (individual compus): locul 65 (calificări)
Larisa Andreea Iordache (bârnă): locul 4 calificări; forfait pentru finală
Marian Drăgulescu (sărituri): locul 16 (calificări)
ÎNOT (4)
Robert Glinţă: 100 m spate – locul 8, 200 m spate – locul 26
Daniel Martin: 100 m spate – locul 38, 100 m fluture – locul 53
David Popovici: 200 m liber – locul 4, 100 m liber – locul 7, 50 m liber – locul 40
Bianca Andreea Costea: 50 m liber – locul 31, 100 m liber – locul 35
CANOE SPRINT (2)

Victor Mihalachi: C2 – 1.000 m – locul 5, C1 – 1.000 m – locul 21
Cătălin Chirilă: C2 – 1.000 m – locul 5, C1 – 1.000 m – locul 11

JUDO (3)

Andreea Ştefania Chiţu (cat. 52 kg): locul 9

Alexandru Constantin Raicu (cat. 73 kg): locul 17
Vladuţ George Simionescu (cat. +100 kg): locul 9

LUPTE (5)

Alina Vuc (cat. 50 kg): locul 14
Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg): locul 16
Kriszta Tunde Incze (cat. 62 kg): locul 8
Albert Saritov (cat. 97 kg – libere): locul 14
Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg – greco-romane): locul 12

SCRIMĂ (2)

Ana-Maria Popescu (spadă): locul 2
Iulian Teodosiu (sabie): locul 16

TENIS (3)

dublu feminin (Ioana Raluca Olaru, Monica Niculescu): locul 9
Mihaela Buzărnescu (simplu): locul 17

TENIS DE MASĂ (4 + o rezervă)

România – feminin (Daniela Dodean-Monteiro, Bernadette Szocs, Elizabeta Samara): locul 5
Elizabeta Samara (simplu): locul 17
Bernadette Szocs (simplu): locul 17
Ovidiu Ionescu (simplu): locul 33
dublu mixt (Bernadette Szocs, Ovidiu Ionescu): locul 5
Irina Ciobanu (rezervă)

TIR SPORTIV (1)

Laura Georgeta Ilie (puşcă aer comprimat, 10 m): locul 9

TIR CU ARCUL (1)

Mădălina Ştefania Amăistroaie: locul 33

TRIATLON (1)

Felix Pierre Duchampt: locul 36

A.V.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.