Spania pierde treptat una dintre cele mai importante comunități de lucrători străini care au contribuit la dezvoltarea unor sectoare esențiale ale economiei sale. După mai bine de un deceniu în care românii au reprezentat una dintre principalele surse de forță de muncă pentru construcții, agricultură și alte activități productive, numărul acestora este în scădere constantă, potrivit știripesurse.ro.
Pe fondul apropierii nivelului de trai dintre România și Spania, tot mai mulți români aleg să se întoarcă acasă sau să nu mai considere emigrarea o opțiune obligatorie, fenomen care începe să creeze probleme serioase pe piața muncii din statul iberic.
Numărul românilor stabiliți în Spania a scăzut cu 24% față de nivelul maxim înregistrat în urmă cu mai bine de un deceniu. A relevă datele analizate de Profit.ro.
Potrivit celor mai recente statistici ale Institutului Spaniol de Statistică, comunitatea românească a coborât de la 798.970 de rezidenți în 2012 la 609.270 la sfârșitul anului 2025. Diferența este de aproape 190.000 de persoane, echivalentul unei pierderi de aproximativ 200.000 de locuitori în numai 14 ani.
Presa spaniolă observă că evoluția economiei românești a schimbat semnificativ motivele care stăteau la baza emigrării în urmă cu două decenii.
“PIB-ul său pe cap de locuitor, ajustat după puterea de cumpărare, s-a triplat din 1990, iar în 2023 se apropia de 41.000 de dolari, față de 47.000 de dolari în Spania. Diferența s-a redus suficient de mult încât emigrarea să nu mai fie singura opțiune”, opinează spaniolii.
D.A.



























