• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
19 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Ultima Ora

Rompetrol lansează alături de ARIR primul NFT de tip artă digitală

16 noiembrie, 2023
in Ultima Ora
0
16
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Rompetrol (KMG International) și Asociația Română pentru Relația cu Investitorii (ARIR) anunță lansarea primelor Non-Fungible Token (NFT) din piața de capital românească sub forma de artă digitală, pentru a marca împlinirea a cinci ani de la înființarea Asociației ca promotor al celor mai bune practici în comunicarea cu investitorii. Acționarii și investitorii pot participa la tombola dedicată până la 20 noiembrie la www.ir-romania.ro/NFT pentru a câștiga un NFT ARIR Rompetrol și participa la GALA din 23 noiembrie alături de reprezentanții companiilor listate.

Grupul Rompetrol deține două companii listate la Bursa de Valori București, membre ARIR – Rompetrol Rafinare SA (RRC) și Rompetrol Well Services SA (PTR).

Rompetrol Rafinare operează cele două rafinării ale Grupului – Petromidia, din Năvodari, alături de singura divizie de petrochimie din țară, și rafinăria Vega, din Ploiești. RRC acoperă 44,6% din capacitatea de rafinare a României, este cel mai mare exportator de produse petroliere al țării și un important contribuabil la bugetul de stat, cu peste 1.5 miliarde USD taxe platite anual.

https://rompetrol-rafinare.kmginternational.com/rompetrol-rafinare

Rompetrol Well Services activează de peste 70 de ani oferind servicii specializate pentru sonde de ţiţei şi gaze naturale. În ultimii ani, compania a furnizat serviciile sale pentru peste 40 de companii petroliere și contractori de foraj din România, Europa de Est, Kazahstan, Iraq, Iordania și Turcia.

https://rompetrolwellservices.kmginternational.com/

Pentru Rompetrol, NFT-ul de tip artă digitală a fost realizat de Adrian Alexandru Gheorghe, ce activează sub numele de archaag în diverse medii de exprimare. Acesta are o experiență de opt ani în arhitectură și design în proiecte de anvergură la nivel național și de peste doi ani activează și în domeniul artei digitale. Arta digitală concepută de acesta reprezintă o stație de alimentare în spațiu, modelată 3D din componente originale, care îmbină inovația și sustenabilitatea.

Daniela Șerban, Președinte și Co-fondator ARIR

„Ne-am propus o celebrare inedită în acest an, cu ocazia aniversării de 5 ani a ARIR. Astfel, am salutat deschiderea Rompetrol de a adopta noi tehnologii și de a utiliza NFT-urile pentru un proiect de comunicare cu investitorii. Credem că odată listată, orice companie are ca obiectiv creșterea, dezvoltarea și inovarea, utilizând înalte standarde de transparență. Susținem performanța companiilor listate prin proiecte concrete dedicate lor, membrilor noștri.”

NFT-ul ARIR Rompetrol este realizat în parteneriat cu Webit Labs, o companie activă în domeniul blockchain.

Despre Rompetrol


Rompetrol este deţinut de KazMunayGas, compania naţională de petrol şi gaze din Kazahstan. 
Cu 6.000 de angajaţi, Grupul este un jucător important în zona Mării Negre şi Mării Mediterane, cu activități extinse de trading, rafinare şi petrochimie, vânzare de produse petroliere prin 1100 puncte de distribuție din România, Moldova, Bulgaria şi Georgia, precum şi servicii la sondă pentru terți.

www.rompetrol.com

Despre Asociația Română pentru Relația cu Investitorii (ARIR):

ARIR este promotorul conceptului de Relaţia cu Investitorii (Investor Relations – IR) în România și susține că prin respectarea unor standarde de transparență, guvernanţă corporativă și proactivitate în comunicarea cu investitorii membrii noștri vor beneficia de plusvaloare, atrage mai uşor finanțare, avea reputație și încrederea necesară dezvoltării continue a afacerilor lor. ARIR a fost fondată în 2018 de companii listate, cu potențial de listare, administratori de fonduri și profesioniști în IR.Membrii fondatori sunt Bursa de Valori București (BVB), ALRO, Electromagnetica, Franklin Templeton Management – suc. București, Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Teraplast, Transelectrica, Daniela Șerban, Tony Romani, în timp ce Electrica, OMV Petrom, Antibiotice, Purcari, Idea Bank, BRK Financial Group, Banca Transilvania, Transgaz, MedLife, Romcarbon, Farmaceutica REMEDIA, Autonom, IMPACT Developer & Contractor, One United Properties, Transport Trade Services, Patria Bank, Connections Consult, BRD – Groupe Société Générale, Rompetrol, Agista, Mecanică Fină și AQUILA s-au alăturat ca Membri Asociați, INNOVA Project Consulting, ENVISIA, RTPR, Mazars, Marsh Broker de Asigurare – Reasigurare și Dentons ca Membri Afiliați. Alexandra Țițan ca Membru Profesionist. Urmăriți-ne pe LinkedIn, Facebook și Instagram

L.M.

Tags: ARIRFocus Pressfocus press stirirompetrolstiri
ShareTweetSend
Previous Post

Accident rutier în județul Constanța: două persoane au ajuns la spital

Next Post

Sindicaliștii susțin că decizia de comasare a CERONAV ar pune în pericol certificarea marinarilor

Alte Stiri

Ultima Ora

Turul ciclist al României 2026, anunțat la Chișinău împreună cu Guvernul Moldovei, cu o concluzie unanimă: un moment istoric pentru ambele țări

27 mai, 2026
21
Liviu Negoiță, primar orașul Cernavodă
Politica

Liviu Negoiță de la Cernavodă a fost ELIBERAT din penitenciar!

27 mai, 2026
864
Gigi Valentin Ștefan, Teordor Niță
Ultima Ora

Amânare în cazul procurorilor Niță – Ștefan, privind contestația la măsura arestării preventive

27 mai, 2026
223
Senatul României. FOTO: Facebook
Ultima Ora

Revoltă în Senat pe noua lege a salarizării: Funcționarii spun că proiectul încalcă principiile echității

27 mai, 2026
61
Ultima Ora

Cazul elevului agresat de învățătoare: ”L-a strâns de gât cu ambele mâini, ridicându-l de la sol și lovindu-l repetat cu palma”

27 mai, 2026
1.3k
Ultima Ora

Părinții din Năvodari, invitați la o nouă întâlnire în cadrul programului „Școala pentru părinți”

27 mai, 2026
67
Ultima Ora

Ilie Bolojan explică de ce un premier tehnocrat va performa greu

27 mai, 2026
31
Țigări de contrabandă. FOTO IPJ Galați
Ultima Ora

Trei bărbați prinși la ieșire din Port cu țigări de contrabandă. Doi dintre ei au de plătit cauțiuni de 60 de mii de lei

27 mai, 2026
143
Ultima Ora

De 1 iunie, acces gratuit la punctele muzeale ale Muzeului de Istorie Națională și Arheologie Constanța

27 mai, 2026
27
Next Post

Sindicaliștii susțin că decizia de comasare a CERONAV ar pune în pericol certificarea marinarilor

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Gigi Ștefan Valentin

COINCIDENȚĂ sau REȚEA? Cum se leagă dosarele ”Fabrica de Moșteniri”, ”Mica Sicilie” și ancheta procurorului Ștefan? Clasări pe bandă rulantă?!

28 mai, 2026
Mamaia Nord - foto cu rol ilustrativ

LOVITURĂ pentru un afacerist din Tulcea: un bloc cu 8 din Mamaia Nord, scos la LICITAȚIE

28 mai, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.