• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
25 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Actualitate Economie

Rompetrol Rafinare a înregistrat un profit net de peste 90 de milioane de dolari, în 2022

28 februarie, 2023
in Economie
0
Rafinăria Petromidia - Rompetrol Rafinare

Rafinăria Petromidia - Rompetrol Rafinare

1
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Rompetrol Rafinare, companie membră a Grupului KMG International, a înregistrat, în 2022, o îmbunătățire a indicatorilor financiari, ca urmare a marjelor de rafinare europene mai mari comparativ cu anul 2021, susținute cu un nivel de producție în creștere.

„Rompetrol Rafinare a rămas, și în 2022, un factor de stabilitate național și regional, prin impactul generat de produsele petroliere distribuite în România și în zona Mării Negre. Anul precedent a fost unul complex, cu un context regional atipic și cu o revizie generală efectuată în grafic și în deplină siguranță. Cu toate acestea, rafinăriile noastre au avut un grad de utilizare ridicat și au susținut planurile operaționale proiectate, în cele mai bune condiții de securitate în muncă și protecție a mediului“, a declarat Felix Crudu-Tesloveanu, Director General Rompetrol Rafinare.

Cifra de afaceri brută atinsă de Rompetrol Rafinare, în 2022, a fost de peste 6,5 miliarde de dolari, în creștere cu 42%, profitul operațional (EBITDA) a fost de circa 464 de milioane de dolari, iar rezultatul net a înregistrat o valoare pozitivă de 90,3 milioane de dolari.

În 2022, a existat o serie de factori care au avut impact asupra rezultatelor financiare preliminare, cum ar fi sancțiunile impuse de Uniunea Europeană, care au influențat oferta de materie primă din piață sau creșterea prețurilor la utilități, în special la gaze naturale și energie electrică. Cu toate acestea, compania a luat toate măsurile necesare pentru adaptarea la condițiile de piață și a reușit, cu sprijinul KazMunayGas și a diviziei de trading a Grupului KMG International (Rompetrol), să asigure un flux stabil de țiței pentru Rafinăria Petromidia, securizând, astfel, livrări neîntrerupte, în special pentru piața din România.

În 2022, Rompetrol Rafinare a realizat exporturi în valoare de circa 1,7 miliarde de dolari. Cantitățile totale exportate de rafinăriile Petromidia, Vega și Divizia de Petrochimie a Rompetrol Rafinare s-au ridicat la aproximativ 1,8 milioane de tone.

De asemenea, compania este un contribuabil important la bugetul de stat al României, plătind peste 425 de milioane de dolari în trimestrul IV al lui 2022, respectiv 1,56 miliarde de dolari pe tot parcursul anului precedent. Valoarea cuprinde toate taxele datorate și plătite de Rompetrol Rafinare către statul român, cum ar fi: accize, TVA, contribuții salariale și alte impozite.

În ceea ce privește taxa de solidaritate, compania estimează o contribuție de 124,6 milioane de dolari, reflectând-o în situațiile financiare preliminare neauditate pentru anul 2022. În conformitate cu legea care va aproba OUG 186, va fi stabilit exact cuantumul taxei de solidaritate, pe care Rompetrol Rafinare ar urma să o plătească, respectând toate reglementările în vigoare.

Acționarii semnificativi ai Rompetrol Rafinare SA sunt KMG International (54,63% – direct și indirect) și Statul Român, prin Ministerul Energiei (44,7%).

Indicatori Consolidați* 2022 2021
Cifra de afaceri brută USD 6.572.037.534 4.619.086.978
EBITDA USD 464.457.570 106.794.756
Rezultat net USD 90.343.783 (186.783.895)

Notă: Situațiile financiare consolidate ale Rompetrol Rafinare includ rezultatele Rompetrol Rafinare S.A. și cele ale subsidiarelor Rompetrol Quality Control S.R.L., Rom Oil S.A., Rompetrol Downstream S.R.L., Rompetrol Logistics S.R.L. Rompetrol Gas S.R.L și Rompetrol Petrochemicals S.R.L.

Rafinăria Petromidia Năvodari a procesat aproximativ 5,26 milioane de tone de materii prime

Cifra de afaceri brută consolidată a segmentului de rafinare a atins 5,6 miliarde de dolari, profitul operațional (EBITDA) a ajuns la o valoare de circa 467,5 milioane de dolari, în timp ce rezultatul net a fost de aproximativ 155 de milioane de dolari.

Rezultatele în creștere au fost susținute de marjele înregistrate în toată industria de rafinare. Un indicator relevant este marja europeană, care în 2022 a consemnat creșteri-record, atingând 270 de dolari/tonă, plecând de la o medie de 33,7 dolari/tonă. Nivelul mediu al marjei europene de rafinare a fost de 130,4 dolari/tonă, în 2022.

În 2022, Rafinăria Petromidia Năvodari a procesat aproximativ 5,26 milioane de tone de materii prime, reușind să producă 1,41 milioane de tone de benzină și aproape 2,7 milioane de tone de motorină și combustibil special de aviație. Din cele aproape 4,1 milioane de tone de carburanți, 63% au fost direcționați către piața internă.

Rezultatele operaționale au fost susținute de un grad de utilizare a capacității de rafinare ridicat, de 87%, în condițiile în care Petromidia a avut fluxurile tehnologice sistate în perioada martie – aprilie 2022, pentru efectuarea lucrărilor din cadrul reviziei generale.

Rafinăria Petromidia a reușit să atingă, în 2022, performanțe operaționale foarte bune, cum ar fi randamentul produselor albe de 85,55%wt, un randament de combustibil de aviație record, de 6,5%, dublu față de cel din 2021, ca urmare a rețetelor optimizate de țiței și producție motorine, și o pierdere tehnologică de doar 0,80%wt, cea mai scăzută valoare înregistrată după implementarea „Pachetului 2010“, cel mai amplu program de investiții realizat în istoria rafinăriei.

Rafinăria Vega Ploiești, singurul producător de bitum și hexan din România, a procesat aproximativ 373.000 de tone de materii prime, o creștere de 16% comparativ cu anul 2021.

Rafinăria Vega a obținut rezultate operaționale foarte bune la consumul energetic – 2,34 GJ/tonă, respectiv la disponibilitatea mecanică – 98,69%. 2022 a consemnat și dezvoltarea unui nou produs, n-heptan, un solvent care are aplicații în zona de petrochimie, în procesele de producție a polimerilor.

Indicator financiar 2022 2021
Cifra de afaceri brută USD 5.592.084.863 3.772.009.887
EBITDA USD 467.592.027 31.598.260
Rezultat net USD 155.227.307 (193.616.606)
Indicator operațional
Materii prime prelucrate – Petromidia kt 5.258 4.586
Materii prime procesate – Vega kt 373 321
Vânzări carburanți intern kt 2.419 2.333
Vânzări carburanți export kt 1.445 1.167

*Activitatea de rafinare cuprinde rezultatele societății Rompetrol Rafinare, referitoare la rafinăriile Petromidia și Vega. Rompetrol Rafinare calculează marja brută de rafinare după cum urmează: (Vânzări de produse petroliere – Costul materiei prime)/Volumul vânzărilor. Marja netă de rafinare este profitul operațional (EBITDA) împărțit la volumul vânzărilor.

Rompetrol Rafinare este unicul producător de polipropilenă și polietilene din România

În 2022, segmentul de petrochimie a reușit să-și majoreze cifra de afaceri brută la 202 milioane de dolari, comparativ cu 186 de milioane de dolari, în 2021. Divizia petrochimică a procesat, în 2022, 170.000 de tone de materii prime (propilenă și etilenă), în creștere cu circa 15% față de 2021.

Producția totală de polimeri a Diviziei de Petrochimie a fost de 129kt în 2022, în creștere cu 21% față de 2021, ca urmare a funcționării constante a instalațiilor de polipropilenă (PP) și polietilene de joasă densitate (LDPE).

Prin activitatea operațională din 2022, singurul producător intern de polimeri a continuat să-și onoreze livrările către partenerii din industriile de profil și a susținut, pe orizontală, diverse sectoare de producție.

Segmentul de petrochimie al Rompetrol Rafinare este unicul producător de polipropilenă și polietilene din România, și abordează o strategie dinamică de dezvoltare, urmărind să mențină un avantaj competitiv, odată ce piața se va stabiliza.

Indicator financiar 2022 2021
Cifra de afaceri brută USD 202.248.543 186.396.379
EBITDA USD (66.597.392) 1.260.196
Rezultat net USD (85.840.566) (20.295.350)
Indicator operațional
Propilenă procesată kt 126 110
Etilenă procesată kt 44 37
Producție totală polimeri kt 129 106
Total vânzări din producția proprie kt 138 111

Segmentul de petrochimie cuprinde activitatea de petrochimie din societatea Rompetrol Rafinare și activitatea societății Rompetrol Petrochemicals SRL.

Peste 1.250 de stații de carburanți, în toată țara

Cifra de afaceri brută consolidată pentru segmentul de distribuție a înregistrat aproape 4 miliarde de dolari în anul 2022, iar rezultatul operațional (EBITDA) a atins un nivel de 72,1 milioane de dolari.

Vânzările de carburanți (retail și en-gros) s-au ridicat la 1,97 milioane de tone, în scădere cu 6,8% față de anul 2021, în timp ce cantitățile vândute în retail au înregistrat o creștere de 6,4%. Segmentul de distribuție a înregistrat vânzări totale de carburanți (inclusiv GPL) la 2,3 milioane de tone.

În 2022, comparativ cu 2021, media cotațiilor Platts (FOB Med Italy) exprimate în dolari (moneda de referință) a înregistrat o creștere de 78,8% pentru motorină, respectiv 47% pentru benzină. De asemenea, în moneda națională, cotația internațională a motorinei a crescut cu 101,5%, iar cotația internațională a benzinei a crescut cu 65,8%, față de anul 2021.

Compania Rompetrol Downstream, subsidiară a Rompetrol Rafinare, s-a conformat voluntar măsurilor adoptate de Guvern pentru reducerea prețurilor carburanților în anul 2022. Impactul compensării prețurilor la carburanți cu 25 de bani pe litru (diferența până la 50 de bani pe litru fiind susținută de stat), este de 35 de milioane de dolari, sumă care a fost suportată de companie pentru a susține măsura luată de autorități.

La finalul anului 2022, rețeaua de distribuție din România a ajuns la 1.257 de puncte de comercializare, aici incluzând rețeaua de stații proprii, stații partener și stații mobile: expres, baze interne de 9 și 20 metri cubi.

Peste 1.250 de stații de carburanți, în toată țara

Indicator financiar 2022 2021
Cifra de afaceri brută USD 3.958.874.423 3.256.820.738
EBITDA USD 72.145.890 70.792.122
Rezultat net USD 32.433.701 24.604.050
Indicator operațional
Cantități carburanți – retail kt 994 935
Cantități carburanți – en-gros kt 977 1.181
Cantități GPL vândute kt 337 319

*Segmentul de distribuție cuprinde rezultatele subsidiarelor Rompetrol Downstream, Rom Oil, Rompetrol Quality Control, Rompetrol Logistics și Rompetrol Gas

V.I.

Tags: Felix crudu tesloveanufocuspresskmg internationalnavodaripetromidiarompetrolstiristiri navodari
ShareTweetSend
Previous Post

VIDEO. Eric de Oliveira va face parte din staff-ul Farului

Next Post

Banca Centrală Europeană anunță scăderi de prețuri la alimente și energie

Alte Stiri

Economie

De ce orașele atractive pentru tineri sunt atractive și pentru companii

22 august, 2026
75
Teren agricol în Delta Dunării (imagine cu rol ilustrativ). FOTO WWF
Actualitate

Sute de hectare din Constanța și Tulcea, scoase la concesiune de Agenția Domeniilor Statului

20 august, 2026
255
Ultima Ora

România depinde tot mai mult de energia Bulgariei după închiderea Centralei de la Cernavodă

18 august, 2026
40
Ștefan Vuza, sursa foto: chimcomplex.com
Actualitate

Ștefan Vuza investește 35 de milioane de lei pe litoral

17 august, 2026
4.8k
CNE Cernavodă
Societate

Centrala nucleară de la Cernavodă se oprește pe termen nelimitat

13 august, 2026
162
Actualitate

VIDEO. Hotelul din Mamaia al unui cunoscut om de afaceri este de VÂNZARE

10 august, 2026
2.9k
Ultima Ora

România, pe locul 1 în lume la Mondialele de juniori de la Plovdiv: 3 medalii de aur, 1 de argint și 2 de bronz

9 august, 2026
83
Economie

Unde găsești cea mai ieftină benzină în Constanța

7 august, 2026
1k
Jean Paul TUCAN, acționarul JT Grup Oil. FOTO: Linked In
Actualitate

Una dintre cele mai PUTERNICE companii din domeniul distribuției de carburanți din CONSTANȚA, investiție în Portul Tisovița

7 august, 2026
150
Next Post
sursa foto: antena3.ro

Banca Centrală Europeană anunță scăderi de prețuri la alimente și energie

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Grasu XXL face show la Reyna Beach! A doua zi de „Râzi ca prostu’ la mare” promite distracție maximă

22 august, 2026

Spectacol pe mare la Constanța! Campionatul Național de Dinghy revine la Constanța, în Portul Tomis

22 august, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.