• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
16 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Ultima Ora

Romsilva a acordat prime de peste 46 de milioane de lei, în ciuda pierderilor din unele direcții: concluziile Corpului de Control

4 august, 2025
in Ultima Ora
0
46
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a prezentat luni concluziile Corpului de control la Romsilva, precizând că acestea au motivat trimiterea raportului către Parchetul General, conform știrileprotv.ro

Potrivit unui comunicat de presă transmis, luni, de USR, ministrul Mediului, Diana Buzoianu, arată în mod transparent ”cifrele dezastrului” de la Regia Naţională a Pădurilor – Romsilva, cifre care au determinat-o să trimită raportul Corpului de control la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

”Acestea sunt faptele concrete care fac reforma acestei instituţii nu doar necesară, ci obligatorie”, a declarat Diana Buzoianu.

Cheltuielile cu personalul au fost depăşite cu aproape 49 de milioane de lei

Astfel, s-a constatat că cheltuielile cu personalul au depăşit limitele legale.

”În anii 2021-2023, cheltuielile cu personalul au fost depăşite cu 48.966.690,91 lei. Au fost, astfel, încălcate prevederile legale care stipulează că aceste cheltuieli nu pot fi depăşite fără demersuri de rectificare a bugetului. La Direcţia Silvică Constanţa, cheltuielile cu personalul au fost în anul 2024 de 2,9 ori mai mari decât cifra de afaceri. La Direcţiile Silvice Constanţa şi Galaţi, cheltuielile salariale au fost, între anii 2020-2024, mari decât cifra de afaceri a direcţiei timp de 5 ani la rând”, se arată în comunicat.

Totodată, au existat premii şi calificative de performanţă acordate fără justificare.

Potrivit sursei citate, între 2021-2023, au fost acordate prime de 46.378.547 lei, în condiţiile în care numeroase direcţii silvice au înregistrat pierderi financiare considerabile. La Direcţia Silvică Tulcea, au fost acordate în 2022 prime de 2.705.129 lei şi calificativul ”foarte bine” directorului, deşi pierderile au fost de 14.986.206 lei. Tot în 2022, la Direcţia Silvică Bistriţa-Năsăud, primele au fost de 1.050.000 lei la pierderi de 12.445.721 lei.

O altă constatare se referă la managementul defectuos al fondurilor speciale.

”Fondul de conservare şi regenerare a pădurilor a fost la sfârşitul anului 2024 pe minus cu 24.715.633,34 lei. Banii sunt destinaţi lucrărilor esenţiale de conservare şi regenerare a pădurilor. Soldul negativ a apărut după ce s-au efectuat transferuri privind venituri în avans între direcţiile silvice şi RNP Romsilva. Fondul de accesibilizare a fost diminuat prin neconstituirea şi nevirarea unor sume, fapt semnalat şi de Curtea de Conturi”, se menţionează în comunicat.

Sursa citată aminteşte că, în perioada 2023-2024, profitul brut al Romsilva s-a prăbuşit cu peste 83%, de la 251,9 milioane lei în 2023 la doar 42,2 milioane lei în 2024. Comparativ cu anul 2022, scăderea este şi mai dramatică, de aproape 90%.

”Ceea ce nu a împiedicat conducerea Romsilva să deţină un hotel de patru stele în Bucureşti, cu un număr de camere egal cu cel al directorilor direcţiilor locale, după cum a dezvăluit Diana Buzoianu. Reamintim că ministra USR a Mediului a propus, ca parte a procesului de reorganizare şi reformă a Romsilva, regionalizarea regiei, cu reducerea numărului de direcţii silvice de la 41 la 12 şi a numărului de directori cu 90%”, adaugă USR.

Dezbaterea publică a hotărârii de guvern pentru aprobarea noului Regulament de organizare şi funcţionare a Romsilva va avea loc joi, de la ora 12.00, în format fizic şi online, a anunţat Ministerul Mediului.

A.C.

Tags: corp de controldezastru economicministerul mediuluiRomsilva
ShareTweetSend
Previous Post

Guvernul a convocat Comitetul pentru Funeralii de Stat, în contextul stării de sănătate a lui Ion Iliescu

Next Post

Activitatea I.P.J. Constanța în prima lună de sezon estival pe litoralul românesc

Alte Stiri

Ultima Ora

Facilități fiscale aprobate la Medgidia pentru contribuabilii persoane fizice

10 iunie, 2026
31
Ultima Ora

PERCHEZIȚII la Constanța, după descoperirea unei gropi neautorizate în care erau îngropate leșuri de oi și vaci!

10 iunie, 2026
194
Ultima Ora

Răspunsul NATO la cererea României privind întărirea apărării la Marea Neagră după incidentele cu drone

10 iunie, 2026
228
Ultima Ora

Scandal într-o stație PECO din Tulcea: un minor este cercetat după ce a lăsat inconștient un bărbat

10 iunie, 2026
201
Ultima Ora

Consilul Local Constanța, convocat în ședință extraordinară: iată proiectele

10 iunie, 2026
56
Ultima Ora

Consiliul Concurenței anunță că a câștigat deja procesele cu două bănci amendate pentru manipularea ROBOR

10 iunie, 2026
43
Ultima Ora

A doua serie de avanpremiere ale spectacolului „Cazino Mon Amour”

10 iunie, 2026
45
Ultima Ora

VIDEO. Țeapă de 65.000 de lei în județul Constanța. Nouă percheziții într-un dosar de înșelăciune

10 iunie, 2026
149
Foto: Profimedia
Ultima Ora

Sea Breeze 26.1 la Babadag: trageri reale și simularea unui raid amfibiu în cadrul exercițiului multinațional

10 iunie, 2026
23
Next Post

Activitatea I.P.J. Constanța în prima lună de sezon estival pe litoralul românesc

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Demeter András István, ministrul Culturii

VIDEO. Ministrul Culturii, András István Demeter: „Vila Regală poate deveni un nou pol cultural al Constanța

11 iunie, 2026

Hala în care a funcționat singura unitate de procesare a moluștelor din țară, localizată în 23 August, scoasă la licitație

11 iunie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.