Aurelian Zaheu, fost șef al IPJ Constanța, s-a stins din viață luni, 25 mai 2026.
Aurelian Zaheu a ocupat funcția de inspector-șef al IPJ Constanța în perioada 2008 – 2010, când s-a pensionat. El a decedat la vârsta de 70 de ani, într-un spital din București, în urma unor probleme medicale.
”A fost un om deosebit, a fost receptiv la nevoile oamenilor și s-a implicat în rezolvarea problemelor cu care se confrunta Inspectoratul la acea vreme. A ajutat și a sprijinit sindicatele din Poliție și nu a fost părtinitor. Un om ca el mai rar”, ne-a declarat George Caraivan, fost șef din poliția constănțeană și președinte al SNPPC.
Aurelian Zaheu va fi condus pe ultimul drum la Buzău, în localitatea Brădeanu.
„Conducerea Inspectoratului de Poliție Județean Constanța, în numele întregului colectiv, își exprimă profundul regret și compasiunea la trecerea în neființă a domnului Aurel Zaheu, fost inspector șef al instituției noastre. Chiar dacă destinele noastre profesionale nu s-au intersectat în mod direct, amprenta pe care a lăsat-o asupra comunității constănțene și rigoarea cu care a coordonat activitatea instituției rămân repere de necontestat pentru noile generații de polițiști.
Un lider își continuă misiunea prin valorile pe care le lasă moștenire, iar domnul Aurel Zaheu va rămâne în memoria instituțională ca un pilon de profesionalism și devotament. În aceste momente de grea încercare, transmitem sincere condoleanțe familiei îndurerate, rudelor și tuturor celor care l-au prețuit.
Drum lin printre stele și odihnă veșnică!”, este mesajul de condoleanțe al chestorului de poliție Cornel Mototolea, șeful IPJ Constanța.
D.A.



























