• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
24 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Externe

Scandalos! Românii fără drept de ședere în Germania nu au fost lăsați să voteze

7 decembrie, 2020
in Externe
0
12
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

O parte din românii aflați peste granițele țării, în ziua alegerilor parlamentare, nu au putut vota. Asta pentru că participarea la vot a fost condiționată de dreptul de ședere în țara respectivă. Aceste aspecte ne-au fost sesizate de o persoană care a fost martoră unor astfel de incidente, când românii care lucrau ”la negru” sau care, pur și simplu, erau turiști sau în trecere prin zonă, nu au fost lăsați să voteze nici cu pașaportul,  nici cu cartea de identitate.

Prin intermediul unei postări pe Facebook, o româncă ne-a dezvăluit aceste practici, mai mult sau mai puțin normale și fără precedent. Ca și cum dreptul de vot din România, paradoxal, nu mai este condiționat de cetățenia română, ci de rezidența în Germania sau în alte țări. Practic, românii nu au putut vota nici cu pașaportul, nici în baza cărții de identitate eliberată în România, valabilă în Uniunea Europeană.

Iată ce a scris persoana respectivă pe Facebook:

”Dragii mei românași de pretutindeni, astăzi (sîmbătă, 5 decembrie – n.r.) am fost și am votat. Am avut o experiență foarte tristă să văd cum grupuri de români erau întorși din drum pentru că nu li s-a dat voie să voteze numai cu cartea de identitate sau pașaportul. Fără un act care să dovedească dreptul de ședere în Germania, nu va lasă să votați! Dacă ești turist, sau venit la rude, sau în trecere prin Germania și vrei să votezi NU mai ai acest drept!

Mi-au dat lacrimile când am văzut acești tineri români care, cu siguranță după aspect, erau muncitori, oameni necăjiți, plecați de acasă că să trimită un bănuț din puținul pe care îl câștigă la negru. În orașul Köln, secția de votare a fost mereu organizată în cadrul unei biserici evanghelice în care se țin și slujbe de un preot ortodox român, acesta era locul cel mai cunoscut de românii din Köln și din împrejurimi.

Secția de votare pentru 5-6 decembrie a fost organizată, undeva la periferie, tot într-o biserica evanghelică, dar un loc unde se ajunge mult mai greu și cu cel puțîn două mijloace de transport ceea ce înseamnă o cheltuiala de minim 12 € de persoană. Cu acești bani un român mânaca pâine o saptanama, dar la asta nu se gândesc guvernanțîi burtoși și cu ceafă tot mai groasă.

Nu vor mai fi voturi din Diaspora cum au fost la alegerile precedente pentru că românii nu sunt lăsăți să voteze”, a scris persoana respectivă pe Facebook.

Cine îi întorcea pe români din drum? Un cetățean german

Tot ea a și descris întreaga scenă. Nu se știe, însă, dacă este un abuz al autorităților germane sau al celor din România, cert este că românii care veneau să voteze de la distanțe însemnate, depunând eforturi pentru a putea participa la scrutin, au fost întorși din drum de o persoană care păzea intrarea în secția de votare.

”La intrarea în secția de votare, un domn în uniformă germană, acoperită de o vestă galbenă, se adresa în limba engleză românilor așezați la rând, că nu au drept de vot decât cetățenii care locuiesc efectiv în străînătate și să prezinte documentul de ședere. L-am întrebat dacă eu pot intră să votez pentru că am dublă cetățenie, am fost legitimată și lăsată să întru, dar nu am rezistat să nu îmi manifest nemulțumirea cu voce tare și să nu îi compătimesc pe acei români, i-am rugat să sune acasă și să spună ce se întâmplă în secțiile de votare. Atunci și-a dezmorțit limba o cetățeancă de-a noastră, plătită din banii românilor că să lucreze în secția de votare, era afară că să fumeze o țigară. Ea mi-a spus că și ei, funcționarii din secția de votare, sunt foarte supărați și intrigați de aceste măsuri, că își pun românii în cap și să spun cu voce tare ce se întâmplă.

 (…)  Diaspora vrea să vină acasă, dar pentru asta avem nevoie de schimbare, avem nevoie de un Parlament nou și curat, avem nevoie de ajutorul vostru că să fim măcar în al 12-lea ceas uniți. (…) Dumnezeu să binecuvânteze România și pe toți românii patrioți, de bună credință, cinstiți, care iubesc țărișoara noastră!”, a mai precizat femeia.

De remarcat că în jur de 14 mii de buletine de vot ale românilor care au votat în  Diaspora, nu au ajuns încă în România. Cel puțin așa susțineau, sâmbătă, 5 decembrie, reprezentanții Autorității Electorale Permanente (AEP), care au dat vina pe Poșta Română pentru întârziere.

Daniel ALBU

Tags: alegeridiasporaparlamentvot
ShareTweetSend
Previous Post

BEC a numărat peste 98% din voturi: cine intră în Parlament

Next Post

Alegătorii au decis: ei vor reprezenta Constanţa în Parlamentul României!

Alte Stiri

Ultima Ora

Strâmtoarea Ormuz se golește. Mai puține nave au traversat ruta strategică într-o singură zi

21 august, 2026
67
Ultima Ora

Zelenski: Avem nevoie de rachete pentru sistemele Patriot şi doar partenerii noştri ni le pot furniza

21 august, 2026
27
Ultima Ora

România depinde tot mai mult de energia Bulgariei după închiderea Centralei de la Cernavodă

18 august, 2026
41
Stramtoarea Ormuz
Ultima Ora

Strâmtoarea Ormuz rămâne închisă. Iranul îi transmite lui Trump ce trebuie să facă SUA pentru redeschiderea rutei

18 august, 2026
68
Ultima Ora

Doi români au mers 100 de kilometri pe o autostradă din Italia cu fiul mort în mașină

17 august, 2026
152
Ultima Ora

Un obiect suspect „non-exploziv”, descoperit într-o gară din Germania. Traficul feroviar a fost suspendat

13 august, 2026
38
RADAR, MApN, Drona aeriana,
Ultima Ora

Dronă detectată la granița cu Ucraina. Două avioane de luptă au decolat de la Baza Aeriană Mihail Kogălniceanu

13 august, 2026
66
Ultima Ora

Ungaria a început să repună în funcțiune o turbină a centralei nucleare de la Paks

10 august, 2026
46
Foto: Profimedia Images
Ultima Ora

Spania ameninţă Italia cu contramăsuri dacă nu elimină controalele la frontiere impuse după criza din Ceuta

7 august, 2026
63
Next Post

Alegătorii au decis: ei vor reprezenta Constanţa în Parlamentul României!

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

FOTO/VIDEO. „Condiții din filme horror” acasă la vânzătorii de pe plaja din Eforie! Comerțul ambulant, luat la control într-o acțiune coordonată de Parchetul Tribunalului Constanța

26 august, 2026
foto: Radio Romania Brasov

ACCIDENT cu PARAPANTA la Vama Veche: un BĂRBAT de 37 de ani a ajuns la SPITAL

26 august, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.