Școala greacă din municipiul Constanța va fi reabilitată, a anunțat președintele Comunității Elene Elpis, Anton Traian Antoniadis.
Comunitatea Elenă Elpis a semnat un protocol de colaborare cu Fundația Maarif, a Ministerului Educației din Turcia, pentru reabilitarea Școlii grecești din Constanța. Aici va fi deschisă o unitate privată de învățământ.
În clădirea de pe strada Aristide Karatzali numărul 13, până în 2017, a funcționat Școala nr. 2, structură a Colegiului Național „Mihai Eminescu“.
Imobilul a fost retrocedat comunităţii elene, după mulți ani de procese.
V.I.



























