În contextul condițiilor meteorologice nefavorabile, Inspectoratul Școlar Județean Constanța a decis suspendarea cursurilor miercuri, 18 februarie a.c., în toate unitățile de învățământ din județ. Decizia a fost luată în cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență (CJSU).
Constanța se pregătește pentru un nou episod de iarnă autentică, după ce meteorologii au actualizat avertizările și au ridicat nivelul de alertă la cod portocaliu. Începând de marți dimineață, vremea va deveni deosebit de rece, cu temperaturi maxime cuprinse între -6 și 0 grade în Dobrogea și minime ce vor coborî până la -8 grade.
Precipitațiile vor fi, la început, mixte, însă ulterior vor predomina ninsorile. Se va depune strat de zăpadă, în medie de 5–15 cm, iar local se pot înregistra 20–30 cm. În unele zone există risc de polei și ghețuș, ceea ce va face deplasările dificile atât pentru șoferi, cât și pentru pietoni.
Vântul va avea intensificări semnificative, cu viteze de 45–65 km/h, iar temporar va viscoli zăpada, reducând vizibilitatea. Autoritățile recomandă prudență în trafic, echiparea corespunzătoare a autoturismelor și evitarea deplasărilor care nu sunt urgente.
Anunțul oficial al Prefecturii Constanța
În contextul avertizării meteorologice – cod portocaliu de ninsoare, strat consistent de zăpadă, intensificări puternice ale vântului, viscol puternic, valabilă în județul Constanța (18 februarie, ora 10:00 – 18 februarie, ora 23:00), astăzi, 18 februarie, a avut loc ședința extraordinară, în format electronic, a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Constanța, fiind adoptate Hotărârile nr. 2 din 18.02.2026 și 3 din 18.02.2026.
Prin Hotărârea nr. 2 s-a stabilit suspendarea cursurilor de învățământ preuniversitar pentru miercuri, 18 februarie 2026, la toate instituțiile de învățământ preuniversitar din județul Constanța.
Totodată, conform Hotărârii nr. 3, pe timpul manifestării avertizărilor meteorologice periculoase, se activează Centrul Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției (C.J.C.C.I.)., cu reprezentanți ai următoarelor instituții/operatori:
- Instituția Prefectului – Județul Constanța;
- Consiliul Județean Constanța;
- Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea” al judeţului Constanţa;
- Inspectoratul de Poliţie Judeţean Constanţa;
- Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Constanţa;
- Gruparea de Jandarmi Mobilă „TOMIS” Constanţa;
- Garda de Coastă;
- Comandamentul Flotei;
- Direcţiei Regionale de Drumuri şi Poduri Constanţa;
- Drumuri Județene Constanța S.A.;
- Rețele Electrice Dobrogea S.A.;
- Direcția Regională De Distribuție Est- Distrigaz Sud Rețele;
- C. R.A.J.A. S.A. Constanţa.
„Având în vedere avertizarea meteorologică de vreme severă emisă pentru județul nostru, astăzi, în ședința Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a decis suspendarea cursurilor în toate unitățile de învățământ preuniversitar din Constanța. Fac un apel către toți cetățenii să evite deplasările care nu sunt absolut necesare, să nu pornească la drum în condiții de vizibilitate redusă și carosabil acoperit de zăpadă și să respecte recomandările transmise de autorități prin canalele oficiale. Echipajele de intervenție sunt mobilizate în teren, însă siguranța fiecăruia depinde în primul rând de comportamentul preventiv. Prioritatea noastră rămâne siguranța cetățenilor”, a spus prefectul Adrian-Teodor Picoiu.
L.M., L.B.
Citește și:
ATENȚIE! Constanța a intrat sub COD PORTOCALIU de vreme SEVERĂ!



























