• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
23 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Politica Administratie

Se mută sau nu Cartierul Henri Coandă în Zona Industrială?

6 august, 2025
in Administratie, Politica
1
Cartierul social Henri Coandă

Cartierul social Henri Coandă

5.2k
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Cartierul Henri Coandă din Constanța a fost construit în urmă cu mai bine de zece ani, de administrația Radu Mazăre, ca proiect social-politic, pentru a-și atrage susținerea electorală din această zonă. De-a lungul anilor, cartierul și-a făcut o reputație nu tocmai bună, cu numeroase probleme sociale, de siguranță și de igienă. Locuitorii din Tomis Nord se plâng de zgomotul puternic, furturi și chiar de agresiuni, formulând în acest sens și o petiție pentru mutarea cartierului. Începând cu anul 2021, au apărut primele discuții în acest sens, discutându-se despre posibilitatea relocării rezidenților în Zona Industrială, inițiindu-se și un Plan Urbanistic Zonal.

Cartierul social, construit în apropierea mai multor unități militare, a costat aproximativ 30 de milioane de lei, fiind compus din 900 de locuințe și locuit de peste 3.000 de persoane. Proiectul a fost, la vremea aceea, unul de mândrie pentru fostul primar Radu Mazăre.

Cartierul este rău famat, fiind înregistrate probleme sociale grave care trenează de ani buni. Furturi, scandaluri, gălăgie constantă, toate au creat un climat de nesiguranță în această zonă. Din aceste motive, locuitorii din blocurile vecine sunt disperați și spun că se tem pentru siguranța lor. În acest sens, a fost inițiată și o petiție prin care se cerea mutarea cartierului în afara orașului.

În anul 2021, au fost montate 297 de camere de supraveghere. Acestea au fost dispuse în zonele vulnerabile identificate în ansamblul de unități locative modulare, astfel încât să se urmărească eventualele încercări de acces neautorizat sau de pătrundere prin efracție, precum și de săvârșire a infracțiunilor sau a actelor de vandalism.

Tot în același an, a fost luat în calcul și mutarea cartierului de locuințe sociale. Unde? În Zona Industrială a municipiului.

O condiție necesară pentru construirea unor noi locuințe sociale aici a fost reprezentată de elaborarea unui Plan Urbanistic Zonal, care să prevadă funcțiunile aferente necesare. Așa a apărut și ideea elaborării Planului Urbanistic Zonal Celulozei, lansat în consultare publică în primăvara anului trecut. Dar nici până în acest moment Primăria Constanța nu a publicat raportul informării și consultării publice.

Planul Urbanistic Zonal se află în cea de-a patra etapă, adică a fost validat PUZ-ul preliminar și este în stadiul obținerii avizelor. Dintre toate planurile urbanistice inițiate de Municipalitate, acesta este cel mai avansat. În primăvara acestui an, Primăria Constanța a primit și avizul de mediu pentru proiect.

Reprezentanții Primăriei Constanța au transmis, pentru Focus Press, că mai există un singur abiz de obținut, iar după această etapă, urmează predarea Planului Urbanistic Zonal final.

Terenul pe care se intenționează edificarea noilor spații de locuire a fost transferat Municipiului Constanța din domeniul public al Statului Român și administrarea Ministerului Apărării Naționale.

Ce prevede PUZ-ul?

Planul Urbanistic Zonal prevede reorganizarea și dezvoltarea unei zone urbane, în special pentru locuințe sociale și funcțiuni publice.

Terenul destinat circulației rutiere, prevăzut în PUZ și în proiecte de infrastructură ale autorităților publice, incluzând străzile existente cu profile modernizate, artere noi, amenajările de intersecții și parcaje publice, este grevat de o servitute urbanistică. Zona destinată circulației rutiere se constituie ca zonă non-aedificandi, în care sunt interzise orice lucrări în afara celor de amenajare a drumului, trotuarelor, spațiilor verzi, rețelelor edilitare.

Terenurile grevate de această servitute vor trece în domeniul public, în funcție de programul autorităților locale de modernizare a infrastructurii rutiere. Suprafața destinată exproprierii în vederea realizării/supralărgirii circulațiilor publice se va determina ulterior studiului de pichetare, ce se va realiza la fazele ulterioare.

Subzona ZRL1 va cuprinde locuințe sociale cu maximum P+3E și parterul liber. Zona este prevăzută cu spații comune, grădini comunitare, locuri de joacă, de întâlnire și socializare. Astfel, se vor construi locuințe individuale de înălțime medie, căi de acces carosabile și pietonale private, parcaje la sol/subterane/supraterane multietajate, spații verzi, grădini comunitare, locuri de joacă, spații pentru sport și recreere și spaţii libere pietonale.

ZRL3 va fi constituită din mixitatea locuințelor colective și diferitelor funcțiuni publice de interes general, complementare locuirii. Funcțiunea de locuință va avea o pondere de cel puțin 40% din aria construită desfășurată, calcul raportat la parcelă.

Funcțiunile admise vor fi locuințe individuale și locuințe colective, instituții, servicii și echipamente publice, sedii ale unor companii și firme, servicii pentru întreprinderi, proiectare, cercetare, expertizare, consultanță în diferite domenii și alte servicii profesionale; lăcașuri de cult, servicii sociale, colective și individuale; comerț cu amănuntul;  hoteluri, pensiuni, agenții de turism, restaurante, cofetării, cafenele etc; spaţii libere pietonale;  parcaje la sol și multietajate.

Andreea CONDURACHE

Tags: cartier socialConstantafocuspressHenri Coandăprimăria constantaPUZpuz celulozeiStirizona industrială
ShareTweetSend
Previous Post

Turism sau agricultură? Autoritățile din Mahmudia nu vor să refacă digul rupt: procesul ajunge în recurs

Next Post

DOCUMENT. STOP haosului imobiliar din zona Campus – Universitate! Administrația locală propune noi reguli, constănțenii pot trimite propuneri

Alte Stiri

Actualitate

Două oferte pentru serviciul public de transport județean LOT 3, una a fost declarată INADMISIBILĂ

8 august, 2026
119
Imagine cu profil ilustrativ. FOTO: Getty Images
Ultima Ora

Fără restricții pentru populație: Guvernul a aprobat noile măsuri privind consumul de energie

7 august, 2026
79
Ultima Ora

Eugen Tomac propune comasarea a peste 1.500 de primării și reorganizarea județelor: „Nu mai putem funcționa”

7 august, 2026
93
Ilie Bolojan. FOTO: Administrația Prezidențială
Ultima Ora

Ilie Bolojan spune în ce condiții ar susține PNL un Guvern tehnocrat

7 august, 2026
40
Mohammad Murad
Ultima Ora

Mohammad Murad propune un „Pact pentru România” și un Guvern de Uniune Națională

7 august, 2026
90
strada Constin Brâncoveanu 6 - 8
Actualitate

GALERIE FOTO. De la „demolare mascată” la aviz favorabil. Răsturnare de situație pentru o clădire istorică din Peninsulă

7 august, 2026
1.9k
Societate

VIDEO. ZONA Pavilionului Expozițional din Constanța, transformată într-o JUNGLĂ URBANĂ. Ce spun autoritățile

7 august, 2026
700
Primăria Ciobanu
Actualitate

Haos financiar la Ciobănașul Edilitar SRL: Curtea de Conturi a descoperit numeroase nereguli

7 august, 2026
311
Imagine de la incendiul din Henri Coandă
Administratie

PUZ-ul pentru viitorul cartier de locuințe sociale din zona Celulozei intră în consultare publică. Aici ar putea fi mutați locuitorii din Henri Coandă

7 august, 2026
582
Next Post
Cartier Campus - Universitate

DOCUMENT. STOP haosului imobiliar din zona Campus - Universitate! Administrația locală propune noi reguli, constănțenii pot trimite propuneri

Comentarii 1

  1. Mazare says:
    1 an în urmă

    a facut bani pe spinarea prostilor, de ce sa nu faca si astia de acum?
    Si apoi, de ce copiii nostrii nu primesc apartamente gratis? Pentru ca unii sparg seminte la scara blocului si altii au 2-3 servicii? Ati fost in mizeria aia de cartier?
    Mai terminati cu propaganda bolsevica, doar v-a murit tatucul!

    Reply

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

VIDEO. Mihai Ochiuleț, Club Sportiv Municipal: Constanța va avea Sală Polivalentă la anul, în vară

8 august, 2026
foto MApN/ foto cu rol ilustrativ

Fostul comandant și mai mulți ofițeri au prejudiciat grav unitatea de la Babadag: paguba NU mai poate fi recuperată dintr-un motiv HALUCINANT!

8 august, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.