Se știu sferturile Europa League

0
1058

Copenhaga, Shakhtar, Manchester United, Inter Milano, Leverkusen, Sevilla, Basel și Wolves sunt echipele calificate în sferturile Europa League.

În unul dintre cele mai așteptate meciuri al serii, Rangers și Ianis Hagi nu au reușit minunea în fața celor de la Leverkusen. Germanii au câștigat cu 1-0 și 4-1 la general și merg în sferturile Europa League, acolo unde o vor întâlni pe Inter Milano.

Surpriza de până acum a competiției Wolverhampton a tremurat serios pentru calificare. După 1 la 1 în tur, trupa lui Nuno Espirito Santo a deschis repede scorul din penalty în minutul 8 prin Jimenez și totul părea doar o formalitate în fața grecilor de la Olympiakos. Echipa din Anglia a avut nevoie însă de VAR pentru a merge mai departe. Golul egalizator a lui Camara din minutul 28 a fost anulat după consultarea video și Wolves se pregătește de duelul cu Sevilla.

Basel și-a continuat traseul incredibil și a mai bifat un success, 1 la 0, acasă cu Frankfurt, și cu 4 la 0 la general a reușit o calificare en fanfare.

Duelul serii dintre Sevilla şi Roma disputant în manşă unică, eliminatorie, pe teren neutru (Schauinsland-Reisen-Arena din Duisburg), nu a avut istoric. Andaluzii, care au 5 trofee la active, s-au impus cu 2 la 0, dar scorul putea fi mult mai mare.

Cele patru dueluri din sferturile de finală sunt:

Wolverhampton – Sevilla

Manchester United – FC Copenhaga

Inter Milano – Bayer Leverkusen

Șahtior – FC Basel

Precum în Liga Campionilor, meciurile din sferturi, semifinale și finala vor avea loc sub formă de turneu-blitz, în Germania. Atât sferturile, cât și semifinalele se vor disputa într-o singură manșă, pe 4 stadioane: arena din Koln (stadionul finalei), MSV Arena din Duisburg, Dusseldorf Arena din Dusseldorf și AufSchalke Arena din Gelsenkirchen. Meciurile sunt programate luni și marți, 10 și 11 august.