Primăria Municipiului Constanța informează faptul că traficul rutier din municipiul Constanța este monitorizat în permanență și pe măsură ce se constată că în anumite zone se formează blocaje se iau măsuri de fluidizare a traficului în măsura posibilităților și a soluțiilor identificate.
Astfel, începând de miercuri, 19 iunie a.c., se va resistematiza traficul pe bulevardul Tomis, tronsonul cuprins între Bulevardul Ferdinand și strada Traian. Mai exact, pe acest sector de drum se va desființa pista de biciclete de pe partea stângă a sensului de mers, iar în locul acesteia se vor muta locurile de parcare existente în acest moment pe partea dreaptă. În locul spațiilor destinate parcării se va amenaja o bandă de circulație, astfel încât circulația rutieră să fie fluidizată.
Pentru pista de biciclete administrația locala va implementa solutii alternative pe acest tronson în perioada imediat următoare.
Proiectul de resistematizare a fost avizat favorabil de Comisia de Circulatie și Inspectoratul de Poliție Județean Constanța- Serviciul Rutier. Rugăm conducătorii auto să respecte regulile de circulație și semnificația mijloacelor de semnalizare rutieră.
L.M.




























Daca benzile unice erau mutate pe Tomis apareau două benzi doar pt autoturisme ,una pe Rascoalei, și cealalta pe Mircea .Este un inceput ,cel putin dispar benzile inutile pt biciclete si castigam o bandă pt autoturisme.
Semnalul este bun autoritățile vor să îmbunătățească circulatia critică din zonele aglomerate . Dacă autoritățile vor sistematiza intersecția Tomis-Soveja asemanator intersectiei Tomis -Aurel Vlaicu traficul pe bdTomis se va îmbunătăți simtitor. Atunci cand autoritatile ascultă propunerile cetatenilor este un semn ca ca democrația nu moare. Propun in continuare ca str.Adamclisi să ramana cu cele două sensuri de circulatie.
Normal,ce sa caute piste de biciclete,si in fata Primariei intr-un oras „modern „asa cum este Constanta,e mai OK sa se etaleze bolizii smecherilor…
Olandezii cu Amsterdamul lor,si alte capitale europene,cu sute de km.de piste de biciclete,sunt adevarate sărăcii,care nu ne reprezintă în Europa…
Dupa cum.comstat…pe unii i a fatat mama lor direct in autoturism si l a facut sofer…..pai cum.sa zici ca pistele de biciclete sunt inutile cand tu nu ai mers niciodata cu bivicleta? E orasul plin de ” capete luninate” ….
patru benzi pe Ferdinand, bai savantilor!
Ati lasat doua benzi mari spre centru si una aiurea spre gara. Si ati mai trasat si doua linii continue alaturate.
Cine a avut mintea oparita, cine?