Comisia de Muncă, Comisia Juridică și Comisia de Apărare din Senat, din care face parte și senatorul constănțean, Felix Stroe, s-a reunit, marți 28 martie, a.c., în ședință comună pentru a adoptat un raport de admitere cu amendamente admise şi respinse la proiectul de lege privind pensiile speciale.
Toate amendamentele convenite duminică seară de către liderii coaliției PNL, PSD și UDMR au trecut cu majoritate de voturi.
”Cele cinci amendamente votate marți în comisiile de specialitate ale Senatului prevăd următoarele:
– Pensiile de serviciu, inclusiv pensia de invaliditate și pensia de urmaș, se actualizează, din oficiu, în fiecare an, cu rata medie anuală a inflaţiei, indicator definitiv, cunoscut la data de 1 ianuarie a fiecărui an în care se face actualizarea şi comunicat de Institutul Naţional de Statistică.
– Eliminarea din baza de calcul a pensiilor militare a cinci sporuri.
– Interzis la cumulul mai multor pensii speciale: La data intrării în vigoare a prezentei legi, persoanele care cumulează două sau mai multe pensii de serviciu, reglementate de legi cu caracter special, optează pentru dreptul cel mai avantajos, în termen de 30 zile.
– Plafonarea venitului din pensie la venitul avut în perioada de activitate.
Impozitare:
– pentru partea din venitul din pensii mai mică sau egală cu nivelul câștigului salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, din care se deduce plafonul de venit neimpozabil lunar de 2000 de lei, se aplică cota de impunere de 10%.
– pentru partea din venitul din pensii care depășește nivelul câștigului salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat și excede aplicării principiului contributivității, se aplică cota de impunere de 15%.
– în situația în care cuantumul componentei din venitul din pensii lunar, determinată ca urmare a aplicării principiului contributivității, depășește câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, cota de impunere de 15% se aplică pentru partea din venitul din pensii lunar care depășește nivelul acestui cuantum.
Proiectul de lege va merge la vot, în plenul Senatului. Voi reveni cu detalii”, se arată într-o postare a lui Felix Stroe.
M.G.




























