Președintele AUR, George Simion, a anunțat luni că parlamentarii AUR nu vor vota Guvernul Veștea. El îi cere președintelui Nicușor Dan să spună public dacă e nevoie de voturile AUR, precizând că e dispus să discute cu premierul desemnat.
„La fel cum toți cei 90 de parlamentari AUR au votat moțiunea de cenzură depusă de noi, nu mă interesează ce au făcut alte formațiuni politice, la fel diseară dacă va exista un vot, cu un premier care n-a venit să ne ceară susținerea, ne-a zis că trebuie să dăm dovadă de patriotism, acest Guvern, dacă va fi votat diseară, nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR. Nu are rost să se iluzioneze unii şi alţii. În AUR nu sunt trădători”, a declarat Simion, potrivit Digi24.ro.
M.G.



























