Simona Halep s-a calificat în turul III la Australian Open după o revenire de senzație

0
103
Simona Halep la Australian Open - Foto: gsp.ro

Simona Halep s-a calificat în al treilea tur Australian Open după ce a eliminat-o pe australianca Ajla Tomljanovic, scor 4-6, 6-4, 7-5 , într-un adevărat thriller la turneul de la Antipozi.

Primul set a început cu Halep la conducere. Românca a avut 2-0, dar Tomljanovic a revenit spectaculos, câștigând patru game-uri la rând. Simona a egalat scorul la 4, moment în care australianca a accelerat și a câștigat următoarele două game-uri și setul, scor 6-4.

Setul doi a fost la fel de echilibrat. Primele patru game-uri au fost break-uri, iar cele două jucătoare menținut egalitatea până la 3-3. La acest scor, Halep și-a ridicat nivelul și a făcut încă un break, decisiv pentru a câștiga setul, scor 6-4.

În setul trei, favorita publicului de la Melbourne a început mai sigură pe ea. A condus cu 2-0, dar Halep a egalat rapid. Ulterior, Tomljanovic a avut o serie extraordinară, în care a jucat perfect. A făcut 5-2, scor la care Simona a avut o revenire fantastică. Jucătoarea noastră a dominat meciul din acel moment, a jucat perfect și a câștigat cinci game-uri la rând, calificându-se în runda următoare.