Situația cazurilor noi de COVID-19 în fiecare județ. La Constanța nu există niciun caz

0
185

Până astăzi, 30 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.080.792 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 52 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127200,03
2.Arad2367410,04
3.Argeș2745630,05
4.Bacău2608520,04
5.Bihor2928500,03
6.Bistrița-Năsăud11876-2**0,02
7.Botoșani1418800,04
8.Brașov4368430,01
9.Brăila1329510,02
10.Buzău1258200
11.Caraș-Severin1148510,04
12.Călărași1006000,03
13.Cluj5758470,06
14.Constanța4295700,03
15.Covasna855600,03
16.Dâmbovița2250410,03
17.Dolj2668600,09
18.Galați2766270,03
19.Giurgiu1102720,03
20.Gorj921300,02
21.Harghita828600,02
22.Hunedoara2286700,01
23.Ialomița1079210,03
24.Iași4241730,02
25.Ilfov4512710,09
26.Maramureș2040900,05
27.Mehedinți833900,02
28.Mureș2397900,04
29.Neamț1898580,04
30.Olt1462100,05
31.Prahova35428110,11
32.Satu Mare1300230,05
33.Sălaj1094820,02
34.Sibiu2651100,04
35.Suceava2422400,03
36.Teleorman1371500,02
37.Timiș5434840,04
38.Tulcea843800,01
39.Vaslui1598700,02
40.Vâlcea1644000,03
41.Vrancea1069300,02
42.Mun. București18368720,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe

418*
-9
TOTAL1.080.79252

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Bistrița-Năsăud a fost actualizat.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.