• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
28 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Actualitate Economie

Situația Șantierului Naval Mangalia: supraviețuiește din reparații dar are nevoie de un partener solid pentru lucrări mai mari

8 august, 2025
in Economie
0
Lansare la apă în Șantierul Naval Damen Mangalia. FOTO SNDM

Lansare la apă în Șantierul Naval Damen Mangalia. FOTO SNDM

1.2k
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Administratorii judiciari ai Șantierului Naval Mangalia vin cu noi detalii despre situația acestuia, iar din cele declarate de aceștia, în cadrul unei conferințe de presă, că se depun eforturi în vederea redresării situației și că se fac pași importanți în acest sens. Printre altele, reprezentanții șantierului au subliniat faptul că, după retragerea partenerului olandez, este nevoie de un alt partener cu potențial pentru a încheia contracte de anvergură, dat find că în ultima perioadă au avut doar contracte mici, de reparații, aceasta fiind o măsură de avarie.

”Așa cum știți, suntem în procedură de insolvență, dar în mod specific ne îndreptăm spre reorganizare, care reprezintă principalul instrument  prin care compania își restructurează datoriile, își poate restructura activitatea, atunci când este cazul și își ia un angajament față de modul în care își va plăti datoriile istorice în timp ce își va continua activitatea.

Până acum au fost derulați toți pașii anteriori, iar elementul principal care trebuie clarificat în final este constituit de datoriile pasive.

Avem acest tabel preliminar care trebuie să ajungă într-o formă definitivă. Pentru că dacă vrei să propui un plan, trebuie să știi la ce datorii de raportezi.

Pentru că ne dorim ca direcția acestei companii să devină tot mai clară, dorim ca în luna septembrie să definitivăm acest tabel, pentru a ne da posibilitatea să supunem spre aprobare acest plan de reorganizare.

(…) Esențial pentru acest șantier este să aibă stabilitate, predictibilitate și să aibă contextul necesar pentru a desfășura lucrări de anvergură.

Pentru că ceea ce s-a întâmplat până acum este o etapă de supraviețuire”, a declarat administratorul judiciar Paul Dieter Carlănaru, în cadrul conferinței de presă.

După retragerea olandezilor de la DAMEN se caută un alt partener

”Întrucât lucrările de mare anvergură necesită un spate solid, finanțare, cineva care să poată susține această companie să se angreneze în astfel de contracte de mare anvergură,  astfel de contracte nu au putut fi accesate. Iar atunci am căutat acele tipuri de contracte pe termen scurt care să permită menținerea activității, asigurarea plății salariilor și menținerea structurii de personal. Au fost aceste contracte de reparații

(…) Astăzi vorbim despre cum facem ca acest șantier să aibă un viitor pe termen lung. Am avut un punct crucial atunci când acest șantier a intrat în insolvență, moment în care nu mai avea aproape nicio lucrare, aveau însă echipamente moderne și oameni care sunt capabili să livreze la un alt nivel. Acesta a fost unul dintre principalele obiective să protejăm aceste avantaje pe care le are Mangalia și să creăm contextul necesar ca să poată merge mai departe.

Închei prin a spune că munca noastră se concentrează în continuare pe menținerea structurii șantierului, pe menținerea forței de muncă calificată, pe supraviețuirea financiară în aceste condiții dificile, astfel încât odată depus și aprobat un plan de reorganizare și având un plan de afaceri pe termen lung, stabil și care să arate cum acest șantier poate livra lucrări de mare anvergură de care România și Europa au nevoie, să aibă alături de această echipă un fundament bazat pe un partener de lungă durată care are capacitatea să susțină un astfel de demers, iar în acest sens să ne asigurăm că avem un șantier acolo, indiferent de cum se clarifică diferendul dintre acționarii actuali sau cine ar veni ca partener viitor sau chiar dacă șantierul ar rămâne 100% în administrarea statului român, aceasta fiind o posibilitate”, a mai declarat Paul Dieter Carlănaru.

Daniel ALBU

Tags: conferintainsolventasantierul naval mangaliasituatie
ShareTweetSend
Previous Post

VIDEO. Persoane care pretindeau că sunt surdo-mute, depistate de polițiștii locali constănțeni

Next Post

Ministrul Sănătății anunță măsuri majore în spitale: transparență, performanță și acces extins la vaccinarea anti-HPV

Alte Stiri

Actualitate

Familia Samara a câștigat definitiv procesul cu SPIT Constanța, vechi de 9 ani. Câți bani trebuie să îi achite instituția!

25 iulie, 2026
2.9k
Oana Martin
Video

VIDEO. Oana Martin, director executiv în cadrul Primăriei Constanța, clarificări despre: păcănele, Tomis Pietonal și o taxă care ar urma să fie diminuată

24 iulie, 2026
4.1k
Economie

Secetă istorică pe Dunăre: Reactoarele de la Cernavodă funcționează la putere nominală în ciuda cotelor critice

17 iulie, 2026
207
Economie

Tranzacțiile imobiliare, paralizate în pragul majorării TVA. Cum vede șeful OCPI Constanța acest blocaj informatic ce afectează inclusiv notarii

17 iulie, 2026
936
Liliana Diaconu, antreprenor Pui pe Jar
Economie

Liliana Diaconu de la “Pui pe Jar” își extinde afacerea și pe bulevardul Tomis

17 iulie, 2026
1.7k
Economie

Cum și când se șterg datoriile la stat. Ce trebuie să faci dacă primești o somație de la ANAF pentru o datorie mai veche de 5 ani

16 iulie, 2026
2.6k
Actualitate

Modificări în traficul rutier! Acces regândit pentru viitorul Dedeman din Constanța. Frații Pavăl vor repoziționa sensul giratoriu de pe I.C. Brătianu

16 iulie, 2026
2.3k
Video

FOTO/VIDEO. Șantierul Naval Constanța își consolidează locul în elita mondială cu nava „HISTRIA ELARA”

10 iulie, 2026
1.8k
Palas Iași 1
Actualitate

Cum se vede marketingul unui proiect mixed-use, dincolo de cortină

9 iulie, 2026
63
Next Post
sursa foto: news.ro

Ministrul Sănătății anunță măsuri majore în spitale: transparență, performanță și acces extins la vaccinarea anti-HPV

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Consultații de neurologie cu bilet de trimitere, la Oncoria Med Constanța

27 iulie, 2026

Continuă lucrările de modernizare a iluminatului public în Constanța: în ce zone se intervine

27 iulie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.