După multe refuzuri din partea Municipalității, omul de afaceri Marius Stamate a obținut autorizația de construire pentru edificarea unei vile turistice, cu șase etaje, în stațiunea Mamaia. Acum vrea să supraetajeze construcția în curs de execuție. Astfel, a depus la instituția abilitată de mediu memoriul de prezentare a obiectivului de investiții. Societatea prin care construiește este Marco Chim.
Pe amplasament se află în curs de execuție un imobil cu funcțiunea de vilă turistică și regim de înălțime S+P+4E+5Eretras+6E retras, autorizat cu Autorizația de construire nr 663/25.08.2023. Iar Marius Stamate propune acum extinderea prin supraetajarea acestuia până la S+P+8E, conform indicatorilor urbanistici aprobați prin Planul Urbanistic Zonal. Totodată, pe teren vor mai fi amenajate circulații auto, pietonale și parcaje la sol. Se vor asigura suprafețele de spații verzi, 50% din suprafața terenului. La final, vila turistică va avea 34 de unități locative.
Precizăm că, anul trecut, Primăria Constanța a eliberat Autorizația de construire cu numărul 663, ce vizează „Construire imobil S+P+4-5Etaje retras+6Etaje retras, cu funcțiunea de vilă turistică“. Amplasamentul este situat pe Bulevardul Mamaia numărul 425, în stațiunea Mamaia din municipiul Constanța. Actul este valabil doi ani, iar perioada de implementare a proiectului imobiliar este de trei ani.
Societatea Marco Chim SRL a fost înființată în 1992 și are sediul în municipiul Constanța. Asociat unic şi administrator al firmei care se ocupă, în principal, de comerţul cu ridicata al materialului lemnos, al materialelor de construcții şi al echipamentelor sanitare, este Marius Stamate. Pentru 2023, firma a raportat o cifră de afaceri de aproape 26 de milioane de lei, profit net de peste 9,5 milioane de lei, datorii de 6.355.145 de lei și un număr mediu de 13 angajați.
Marco Chim SRL a realizat mai multe investiții imobiliare în stațiunea Mamaia, dar și în orașul Constanța, în zone aglomerate, precum Bulevardul Alexandru Lăpușneanu, strada Soveja, zona City Park și la Pescărie.
Loredana MIHAI
Citește și:




























