• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
29 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Politica

Stelian Ion susține ideea directorului TSC, Erwin Șimșensohn: o variantă pentru construirea unei săli de spectacole este terenul de la Palatul Copiilor

21 februarie, 2024
in Politica
2
137
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

În urma declarațiilor făcute de Erwin Șimșensohn, directorul Teatrului de Stat Constanța, în cadrul unui interviu acordat cotidianului Focus Press, legate de construirea unei săli de spectacole în oraș, o variantă fiind terenul din cadrul Palatului Copiilor, deputatul USR Constanța Stelian Ion susține ideea și speră ca și celelalte partide să adopte aceeași atitudine fără orgolii și interese politice.

„Constanța merită un teatru național. Orașul are nevoie de evenimente culturale, iar unul dintre obiectivele mele este ca la Constanța să existe primul teatru construit în România în ultimii 35 de ani. Se poate, iar constănțenii merită mai mult decât haos urbanistic și risipa bugetului local. Construirea unui nou teatru poate fi făcută pe unul din terenurile, ce zac în paragină, de la Palatului Copiilor. Este un obiectiv menit să redea Constanței crâmpeiul de cultură de care are atâta nevoie.

Avem actori extraordinari, avem regizori și manageri de teatru cu rezultate deosebite la nivel național și internațional – oameni care reprezintă cu succes Constanța și pe care actuala și fostele administrații i-au ignorat”, susține Stelian Ion.

Precizăm faptul că, Erwin Șimșensohn, directorul TSC, a declarat, în interviul Focus Press, că sala de spectacole din cadrul Teatrului de Stat Constanța este inadecvată pentru spectacolele și producțiile pe care le-au făcut și le vor face. De aceea, susține Erwin Șimșensohn, este nevoie de o nouă sală de spectacole în Constanța. Potențialul economic există, deoarece Consiliul Județean Constanța a sprijinit și sprijină în continuare instituția de cultură, însă spațiul din cadrul clădirii ce găzduiește Teatrului de Stat Constanța nu este potrivită.

„Eu am lansat o întrebare, dacă la momentul în care va fi gata Sala Polivalentă, iar CSM Constanța își va muta acolo activitatea, actuala sală a Sporturilor să treacă într-un proces de transformare, într-o sală de spectacole, într-o mare sală de spectacole a orașului. Eu cred că există acest potențial și ar fi o variantă. Este unul dintre lucrurile la care m-am gândit”, spune Erwin Șimșensohn.

Totodată, mai spune că un teren ce nu este utilizat la ora actuală se află în cadrul Palatul Copiilor și ar fi o altă variantă pentru construirea unei săli de spctacole.

L.M.

Citește și:

INTERVIU cu Erwin Șimșensohn, directorul TSC: „Este nevoie de o nouă sală de spectacole. O variantă ar fi Sala Sporturilor”

Tags: Erwin ȘimșensohnFocus Presssala de spectacolestelian ionstiti
ShareTweetSend
Previous Post

Calitatea aerului în Constanța: În zona Casa de Cultură au fost depășiri ale valorii medii zilnice la indicatorul PM10

Next Post

Universitatea Ovidius din Constanța acordă titlul de „Doctor Honoris Causa” regizorului Andrei Șerban

Alte Stiri

Ultima Ora

Vergil Chițac: „Transportul metropolitan ar urma să înceapă la 1 noiembrie”. Iată care sunt localitățile din prima etapă

30 iunie, 2026
658
Administratie

DE CE s-a RĂZGÂNDIT CHIȚAC în privința „păcănelelor” din oraș?

30 iunie, 2026
312
Administratie

Bugetul CT BUS pe 2026: Compania estimează venituri de 150,5 milioane lei și un profit simbolic

30 iunie, 2026
102
Administratie

Licitația pentru pasajul rutier Tomis–Aurel Vlaicu, în etapa evaluării tehnice: când ar putea fi semnat contractul

30 iunie, 2026
101
Administratie

Zi DECISIVĂ pentru Cristian Radu de la Mangalia. Scapă de controlul judiciar și revine la Primărie?

29 iunie, 2026
166
Casa Embiricos, fostul Palat al Navigației, viitorul Incubator de afaceri
Administratie

Casa Embiricos se pregătește să devină incubator de afaceri și sediu pentru Primăria Constanța

29 iunie, 2026
296
Ultima Ora

Simion bate din picior: ori Guvern AUR, ori anticipate!

27 iunie, 2026
2.3k
foto cu rol ilustrativ
Administratie

Primăria Cernavodă are în plan să amenajeze o parcare acoperită cu 30 de locuri

27 iunie, 2026
505
Ultima Ora

Nicușor Dan, după consultările cu liderii partidelor politice: „Am revenit la blocajul politic pe care îl credeam depășit”

26 iunie, 2026
77
Next Post

Universitatea Ovidius din Constanța acordă titlul de „Doctor Honoris Causa" regizorului Andrei Șerban

Comentarii 2

  1. Alecs Vlog`s says:
    2 ani în urmă

    Sa ne-o ciugule putin si asta ! Fix de teatru avem noi nevoie , si pe terenul de la palatul copiilor ! Acolo sa se construiasca exclusiv pentru copiii , nu teatru !

    Răspunde
  2. constanteanul says:
    2 ani în urmă

    Pentru a avea dreptul de a propune diminuarea unui spatiu plantat care a fost proiectat pentru copii, amenajati intai din banii proprii un parc cu suprafata echivalenta.
    Sunt multe alte variante cu cladiri neadecvate zonei centrale care stau inchise, pe terenuri restituite in mod controversat. Prima varianta ar fi fostul cinematograf Gradina Tomis.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

București: zbor redirecționat către Craiova din cauza furtunii

30 iunie, 2026

FOTO. Un bărbat a murit după ce un copac s-a prăbușit peste o mașină aflată în mers

30 iunie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.